The effects of ethanol extract propolis on expression nf-kb, p53 and parp in primary rat astrocyte cell culture
Propolisin etanol ekstraktının primer rat astrosit hücre kültüründe nf-kb, p53 ve parp ekspresyonları üzerine etkileri
  1. Tez No: 453704
  2. Yazar: HONAR SULAIMAN KAREEM KAREEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VIKTOR NEDZVETSKYI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Deneysel çalışmamızda primer rat astrosit hücreleri, propolisin etanol ekstraktının (EEP) farklı konsantrasyonlarına 24 saat maruz bırakılmıştır. EEP, primer rat hücre kültüründe hücre reaktifliği üzerine etki göstermiştir. Propolis, alternatif tıpta doğal ürün olarak dünya genelinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmada propolisin etanol ekstraktı kullanılmıştır. EEP, kullanılan doza bağlı olarak hücrelerde çalışılan proteinlerin ekspresyonlarını azaltan ya da arttıran ajan olarak etki göstermiştir. İmmunoblotlama sonuçlarına göre EEP eklenen hücrelerdeki GFAP ekspresyonu artmıştır.
Özet (Çeviri)
Our experimental model employed primary cultures of rat astrocytes were treated with different concentrations of ethanol extract propolis (EEP) in vitro for 24 hours. EEP that showed cell reactivity of primary astrocyte cell culture. Propolis (or bee glue), collected from botanical sources by honey bee, has been used as a popular natural remedies in folk medicine throughout the world. Propolis crude samples were extracted using ethanol. Propolis followed a concentration-dependent increasing and decreasing trend. The results of immunoblot shown an increasing of GFAP expression in primary astrocyte cell culture.