Ofis mobilyası ve günümüz türk tasarımcıların tasarım bağlamında irdelenmesi
Examination of office furnitures and contemporary turkish designers in the context of design
- Tez No: 453711
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FÜSUN SEÇER KARİPTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Mobilya, insanoğlunun yaşamından itibaren oluşmuştur. Dönemlerin gelişmesiyle, mobilya da evrimler geçirmiştir. Bu evrimler sırasında birçok olgular oluşmuştur. Ofis mobilyası ise tam bu olguların başlangıcıdır. Bu olgular sayesinde, mobilya sadece evde kullanılan bir obje olmaktan çıkıp artık sosyal hayata da girmiştir. Ofis kavramı oluşmasıyla beraberinde ofis mobilyası da oluşmuştur. İlk çağlarda oluşturulan ofisler için tasarlanan mobilyalardan günümüze kadar olan tüm tasarımlar bu tezin içerisinde bulunmaktadır. Türkiye' deki ofis kavramının oluşumu ve bu oluşumda etkisi olan firmaların incelenmesi. Ayrıca döneme yaptığı tasarımlarla damga vuran büyük tasarımcılar da bu tezde bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Furniture is derived from the life of a human being. With the development of the periods, furniture has evolved. Many events have occurred in these evolutions. That's exactly what office furniture is all about. These events have been corrected, furniture has been removed from being an object used only in the house, and social life has also entered. Office furniture was created. All the designs are included in this thesis from the companies which are designed for the ones created in the first days to the day-to-day. Examination of the companies which are the effect of formation of office concept and formation in Turkey. In addition, there are also great designers who stamp their designs with designs.