Sakarya taraklı bölgesinde mimari doku ve restorasyon süreçleri
Architectural tissue and restoration processes in Sakarya tarakli region
  1. Tez No: 453712
  2. Yazar: SÜMEYYE BAŞOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUĞBA ERDİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu çalışma Sakarya İli Taraklı İlçesinde yer alan tescilli yapıların güncel durumuna ilişkin analiz çalışmalarını içermektedir. Taraklı'nın tarihi ve genel özellikleri incelenmiştir. Tarihsel süreci incelenerek, geçmişten günümüze kadar değişen toplum yapısı hakkında bilgi edinilmiştir. Taraklı'nın mimari kimliğini oluşturan önemli öğelerden olan mahalleler irdelenmiştir. Bölgede bulunan konutların tarihi ve genel özellikleri incelenerek İmar planı ve çevre düzeni plan kararlarıyla bu araştırma desteklenmiştir. Konutların yerleşim özellikleri, plan tipleri ve cephe özellikleri incelenerek, fotoğraf ve belgelerle birlikte zenginleştirilmiştir. Konutlarda kullanılan malzemeler ve yapım teknikleriyle ilgili araştırma yapılmıştır. Tescilli konutlarının mevcut durumlarının tespiti yapılmıştır. Bu tescilli konutların bulunduğu sokaklarda silüet çalışması yapışmıştır. Bölgede bulunan tescilli yapıların sütrüktürel durumlarının analizi, konum ve cephe tipolojisi yapılarak, grafiklerle oran verilmiştir. Restorasyonu tamamlanan yapıların restorasyon süreçleriyle ilgili bilgiler verilmiştir. Yapıların günümüzde durumlarının mimari özellikleri, yapısal durumları, çevresel faktörleri, sosyal faktörler ve yasal kabulleri incelenmiştir. Çalışmanın amacı; Tarihsel ve kültürel bir öneme sahip olan konutların; bugünkü ve önceki durumlarının ele alınması, mimari dokunun incelenmesidir. Bölgenin geçirdiği çeşitli restorasyon süreçleri irdelenmiş, bugünkü durumun tespitine yönelik sokak silüetleri çizilmiştir. Bu kapsamda, tescilli konutlar ve tarihi çarşılar ele alınarak, Taraklı İlçesinin Restorasyon öncesi ve sonrası arasındaki farklar çizimlerle belgelenmiştir. Anket çalışması yapılarak bölgedeki halkın restorasyona bakış açısıyla ilgili bilgiler edinilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study includes analysis studies on the current status of the registered structures in the Taraklı of Sakarya Province. The history and general characteristics of Taraklı have been examined. By studying the historical process, we have been informed about the structure of the society which changed from the past to the day. The neighborhoods of the important elements constituting Taraklı's architectural identity were examined. This research was supported by the reconstruction plan and environmental plan decisions by examining the historical and general characteristics of the houses in the area. The settlement features, plan types and facade features of the houses were examined and enriched together with photographs and documents. The materials used in the houses and construction techniques have been researched. The current status of the registered dwellings has been determined. There is a silhouette work on the streets where these registered dwellings are located. The analysis of the statutory conditions of the registered structures in the area, the location and the facade typology, were given the ratios with the graphs. Information about the restoration processes of restoration completed. Today, the architectural characteristics, structural aspects, environmental factors, social factors and legal assumptions of the situations of the structures are examined. Purpose of the study; Houses with a historical and cultural designation; To examine the present and previous situations, to examine the architectural touch. Various restoration processes of the region were examined and the silhouettes of the streets were drawn for the determination of the present situation. In this context, the differences between pre- and post-restoration of Tarakli District were documented with drawings by taking into consideration the registered houses and historical bazaars. A questionnaire survey was conducted to obtain information about the perspective of the people in the region to the restoration.