Türkiye'deki geleneksel ahşap yapıların çevre ve ekoloji kapsamında değerlendirilmesi
Evaluation of traditional wooden constructions in Turkey in the context of environment and ecology
  1. Tez No: 453714
  2. Yazar: OZAN BAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. JÜLİDE EDİRNE ERDİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Ahşap , eski çağlardan beri kullanılan en eski malzemelerden biridir ve insan sağlığı için en sağlıklı malzemedir. Ahşap ayrıca çevre dostu, uzun ömürlü ve dayanıklı bir malzemedir. Bu sebeple her zaman kullanılan ve vazgeçilmez bir malzeme haline gelmiştir. Bir yörenin mimari kimliğinin oluşmasında o yörede bulunan malzemenin çok büyük bir rolü vardır. Türkiye'de geniş bir alana yayılmış ormanlık alan bulunmaktadır. Bu sebeple Geleneksel Türk Evi'ne baktığımız zaman en çok kullanılan malzemenin ahşap olduğunu görürüz. Ahşap malzemenin kullanımı iklim, bitki örtüsü , gelenekler ve yaşama biçimi gibi faktörlere göre değişkenlik göstermektedir. Bu değişkenlikte mimari dokuyu şekillendirmektedir. İnsanoğlu yaşamını doğal yapısına uygun bir şekilde devam ettirebilmesi için ekolojik dengenin ve çevrenin korunması şarttır. Fakat nüfus artışı,sanayileşme yüksek binaların yapımı ve kentleşmenin sürekli hızlanmasıyla çevre aynı zamanda ekoloji olumsuz yönde etkilenmektedir. Dolayısıyla doğal kaynaklar hızla tükenmekte ekolojik denge alt üst olmakta ve doğal yaşam iyice bozulmaktadır. Bu yüzden sürdürülebilir, yeniden dönüşümlü, çevre dostu malzemeler kullanılarak gelecek adına önlemler alınmalı ona göre planlama yapılmalıdır. Yapılar inşa edilirken çevre kirliliği kontrolü yapılmalı ve ekosistemi koruma kriterleri göz önüne alınarak bir değerlendirme yapılmalıdır. Geleneksel ahşap yapıların da çevre ve ekoloji kapsamında değerlendirilmesi yapılırken yine bu kriterler doğrultusunda bir çalışma yapılması, yapının olumlu ve olumsuz yönlerinin daha rahat görülmesini bunun sonucunda da daha doğru bir değerlendirme yapılmasını sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Wood(Timber) is one of the oldest materials which have been used since ancient times and the healthiest construction component for human health. Wood is also environment-friendly, long-lasting and sturdy material. Therefore, it has became a commonly used, essential material. Local materials have great impact on defining a regions architectural identity. Turkey has widespread forestland. Therefore, when examined we observe that wood is the most common material of Traditional Turkish Houses. Wooden materials usage depends on various factors such as climate, flora, traditions, life style and etc. Thus, these varied factors form the architectural texture. There is a need to preserve ecological balance and environment for humankind to continue living as it is naturally meant to live. However, environment and ecology is being negatively effected by constant accelaration of the increased population, industrialization, high-rise buildings and urbanization. As a result, natural resource are being depleted rapidly, ecological balance is being destroyed and natural life is collapsing further. Hence, precacutions must be taken for future by using sustainable, recyable and environment-friendly materials. There must be environmental pollution kept under control while structures are being built and ecosystem preservation criterion also must be considered in this evaluation. When traditional wooden structures are evaluated in the context of environment and ecology, a study in line with these criteria will make it possible to evaluate the positive and negative aspects of the building more easily and as a result, a more accurate evaluation will be made.