İş güvenliği iş kazaları ve risk analizinin yapı maliyetlerine etkisi
Effect of occupational healty and safety occupational accidents and risk analysis on structural costs
- Tez No: 453713
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUĞBA ERDİL POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Dünyanın sanayi devrimi itibariyle ve özellikle 2. Dünya Savaşı sonrasında küreselleşmesi insanların büyük şehirlere göç etmesi ve artık yoğunlukla buralarda yaşaması bu şehirlerde ki konut, fabrika, okul, çarşı, hastane, devlet daireleri vb. sayılarının bu durumu karşılamamasına neden olmuştur. Şehrin alan ve hacim olarak yetersiz kalması sonucunda yapıların artık dikey olarak ilerlemesi ve inşaat sektörünün git gide büyümesi bu sektörde istihdam edilen kişi sayısının artması ve çalışmaların yoğunlaşmasından ötürü kazaların artması kaçınılmaz hale gelmiştir. Kaza sayılarının artması daha çok çalışanın yaralanmasına, meslek hastalıklarına yakalanmasına ve ne yazık ki hayatlarını kaybetmesine sebep olmuştur. Bu kazalar sonucun da büyük manevi ve maddi kayıpların oluşmasından sonra iş güvenliği kolunun oluşup gelişmesine ve sektörün öneminin anlaşılması gelişmiş ülkelerde uzun zamandır ülkemizde ise özellikle son 10 15 senede kayıpların artmasıyla daha da anlaşılmaya başlanmıştır. Ne yazık ki matematiksel olarak kazaları tümden engellemek mümkün değildir fakat iş güvenliğinin ilk prensibi olarak bu kazaların olmaması için yapılabilecek çalışmalar, alınabilecek önlemler, yazılacak kanun ve tüzükler devlet eliyle ve özel olarak yapılacak düzenli denetimler vb. kazaların olmaması için yapılacak çalışmalar gün geçtikçe önem kazanmaktadır. Bu çalışmada da, iş kazalarına yönelik literatür çalışmalarının yanı sıra sayısal veriler, yaşanmış bazı kaza örnekleri ve fotoğraflarıyla açıklanmış ve çalışmaya dahil edilmiş, iş güvenliği açısından alınması gereken önlemler tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
As the globalization after Industry Revolution and especially Second World War, people started to migrate to big cities which caused the inadequacy of housing, fabrics, etc. The result of the inadequacy of the city's area of the building, is no longer perpendicular to the advancement and growth into the construction sector caused the increase in the number of people employed in this sector and increase in accidents due to the intensification of work, has become inevitable. The number of accidents increased more as the employee's life loss and as a result of these accidents and injuries caused to the formation of great spiritual and material losses. Understanding the importance of safety in the industry takes a long time in developed countries, while our country has been apparent over the last 10 -15 years. In this study, how to avoid the accident, precautions to be taken, laws and regulations should be written evaluated for the presence of these accidents and numeric data has been described by some accident samples and photos were included in the study.