Cam elyaf katkılı beton prekast(GRC) cephe kaplama malzemesinin avantaj ve dezavantajlarının istanbul' daki örnekler üzerinden irdelenmesi
Focusing on advantages&disadvantages of alkali resistant glass fiber reinforced concrete (GRC) in İstanbul projects
  1. Tez No: 453715
  2. Yazar: TURGUT ÖZGÜN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖZDE ÇAKIR KIASIF
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
İnşaat sektörü ve kendisine bağlı onlarca alt sektörle beraber, ekonomiye vermiş olduğu katkılarla ekonominin lokomotifi durumundadır. Bir yapıya baktığımızda dikkatimizi ilk çeken ve göz temasını ilk olarak kurduğumuz yer yapının cephesidir. Günümüzde cephelere verilen önem gerek satış için, gerekse prestij için olsun gerekli olan önemi kazanıyor ve gelişen teknolojinin de katkısıyla kazanmaya da devam edecektir. Tezde, cephe kaplama elemanlarının tarihsel gelişimi, cam elyaf katkılı beton prekast (GRC) elemanların bileşenleri ve yapım aşamalarının detaylı anlatımına yer verilmiştir. İstanbul'da GRC cephe kaplama malzemesinin uygulandığı bina örnekleriyle beraber tip projelerden detaylar da yer almaktadır. Elde edilen tüm verilerin sonucunda GRC cephe kaplama elemanlarının yapılarda kullanımıyla alakalı avantaj ve dezavantajlarından bahsederek sonuçlara yer verilmiştir. Cephe kaplama malzemeleri arasında GRC cephe kaplama malzemesi günümüzde etkin bir şekilde kullanılmaya başlanılmıştır. GRC cephe kaplama malzemesi, her türlü yapıya uygulanabilir oluşu ve projelerde sağladığı çözümlerle, özgün tasarımlara olanak vererek en önemli cephe kaplama malzemelerinden biri olmuştur.
Özet (Çeviri)
Contributing to the economy, Construction sector is the leader of economy with it's sub sectors. Facade takes our attention in the first place when we have a look on a building. Facade takes our attention not only for improvement on sale of the building, but also for prestige and the attention will also increased by developing the technology. In the thesis, historical development of facade elements, components of glass fiber reinforced concrete (GRC) elements, and detailed description of construction phases are tried to be explained. Details of typical projects are included with the examples of the buildings where GRC facade material is applied in Istanbul. Result of all obtained data and discussion about the relation to the advantages and disadvantages in use of GRC facade elements in constructions. Facade cladding material GRC is now being used effectively among the others. GRC cladding material is one of the most important material on facade cladding because of it's appliable on any projects, solutions providing on the projects, enabling to original design advantage