Otellerde aydınlatmanın teknik ve estetik açıdan iç mekan tasarımına etkileri
The effects of technical and aesthetic angles of lighting on interior design of hotels
- Tez No: 453729
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN ESEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
İnsanoğlu geçmişten bu güne ışığa ihtiyaç duymuş geceyi gündüz gibi aydınlatmak istemiştir. Aydınlatmanın zaman içerisinde ihtiyaç olması ile birlikte dekoratif olarak kullanılması da ortaya konmuştur. Aydınlatma görsel konforun sağlanması için gereken önemli unsurlardan biridir. Konaklama yapıları tarihte karşımıza ilk olarak hanlar ve kervansaraylar olarak karşımıza çıksa da zamanla ultra lüks otellere kadar ulaşmıştır. Aydınlatma sadece ışık kaynağı olarak değil, zamanla estetik duruşu olan ve görsel konforu sağlayan bir unsur haline gelmiştir. Tezim bu görsel konfor koşullarını sağlayan aydınlatmanın konaklama yapıları içinde yer alan otellerde kullanımını içermektedir. Otellerde aydınlatmaların doğru kullanımı konforlu ve estetik açıdan iyi bir ortam sunabilmek için çok önemlidir. Bu konulardaki araştırmaları inceleyip hazırladığım çalışmam da otellerde aydınlatmanın önemi ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
From the past to the present mankind needed the light and wanted to illuminate night as the day.Usage of lighting as the need also revealed it to be used as decoration . Lighting is one of the important elements for visual comfort. . Accommodation arrangements in history firstly was like inns and caravansaries and over time it reached to ultra luxurious hotels. Gradually lighting has become an element not only as a light source but also like visual comfort with aesthetic stance. My thesis include the use of lighting, that provides visual comfort conditions in the hotel, which is one of accommodation places . Very important to provide pleasing environment for guests in hotel by dint of comfortable and aesthetically correct use of lighting . I have studied the researches relating to this subject and discussed through importance of lighting in hotels in my thesis.