Kent içi yol kaplaması bozulmalarının çevre koşulları altında incelenmesi başakşehir örneği
Evaluation of deterioration of urban roads for basaksehir municipality
- Tez No: 453770
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYBİKE ÖNGEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kentsel Sistemler ve Ulaştırma Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Günümüzde, ulaşım ihtiyacı her geçen gün daha önemli boyutlara ulaşmaktadır. Ulaşım ihtiyacının büyük bir kısmı dünya genelinde olduğu gibi, ülkemizde de karayolu ile karşılanmaktadır. Karayolu ulaşımı güvenli, hızlı, konforlu ve ekonomik olmalıdır. Bu bağlamda, yerel yönetimlerin en önemli görevlerinden biri de ekonomik, güvenli ve konforlu yol yüzeyi sağlamaktır. Yol bozulmaları, yol üstyapı yönetimindeki en önemli faktördür. Bu çalışmada yerel yönetimlerin sorumluluğu altında bulunan farklı koşullardaki kent içi yollarda oluşan kaplama bozulmaları incelenmiştir. Bozulma nedenleri araştırılmış, gerekli bakım onarım yöntemleri ve çözüm önerileri getirerek yerel yönetimlerin dikkatinin çekilmesi ve kamu kaynaklarının etkin kullanılması amaçlanmıştır. Literatür bölümünde karayolu üstyapı tipleri ve özellikleri işlenmiş, esnek üstyapılarda üretim, uygulama ve kaplama bozulmaları anlatılmıştır. Daha sonra bozulmaların inceleneceği yollar tanıtılmış ve araç sayımları yapılarak yolların trafik hacimleri belirlenmiştir. Farklı araç tipleri için eşdeğer dingil yükleri bulunmuş ve seçilen yollardaki trafik hacmi değerlerinden trafik yükü değerleri elde edilmiştir. Seçilen yollardan karot numuneleri alarak, elek analizi, bitüm miktarı tayini ve sıkıştırma yüzdesi kontrolü deneyleri yapılmıştır. Ayrıca yol kaplaması bozulmaları tespit edilmiş, bozulma nedenleri yorumlanmış ve yolların kaplama durumları değerlendirilerek, puanlama yapılmıştır. Çalışmanın sonuç bölümünde seçilen yollardaki bozulmaların trafik yükü, sıkışma oranı, asfalt kalınlığı ve yol eğimi ile olan ilişkisi incelenmiştir. Deney sonuçlarına göre, seçilen yollarda kullanılan asfalt tabakasında üretim açısından herhangi bir olumsuzluğa rastlanmamış olup, alınan sıkışma yüzdesi değerlerinin %97'sinin standart değerleri sağladığı tespit edilmiştir. Seçilen yollarda trafik yükü değeri arttıkça, asfalt kaplamaların sıkışma yüzdesinin yüksek olduğu görülmüş ve yol kaplama bozulmalarının arttığı sonucuna ulaşılmıştır. Ara sokak olarak nitelendirebilecek trafik hacmi düşük bir yolun, ilçenin en işlek caddelerinden daha büyük trafik yüküne maruz kalabileceği görülmüş, bu nedenle de il yollarında da standart kaplama tasarımı yerine trafik yükleri göz önünde bulundurularak kaplama kalınlıklarının belirlenmesi gerektiği önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent decades, travel demand in Turkey has grown significantly. Like the rest of the world, road transportation is the most important mode of transportation. Road transportation should be safe, fast, comfortable and economic. Highway agencies are responsible for providing safe, comfortable, and economic road surfaces. Road surface condition is the most vital element in pavement management. Deterioration is the major parameter which decreases those four features of transportation on a large scale, and reduces the service life of the road. In this research, pavement deterioration in urban roads which are under the responsibility of local authorities are analyzed. The mechanism of deterioration are reviewed, and maintenance methods have been proposed in order to raise awareness for the importance of pavement management and make efficient use of public funds. In the literature section, highway pavement types and characteristics are discussed, and production, construction, and deterioration regarding the flexible pavements are explained. Then the road sections investigated are explained in terms of traffic loads, composition, and equivalent single axle load (ESAL). Cores were taken from the road segments were taken in order to determine the aggregate gradation, bitumen content and degree of compaction for the respective road segments. Additionally, road pavement condition assessment was conducted and the pavement segments were rated based on their surface conditions. In the conclusion part of the study, the relationship between pavement deterioration and traffic load, compaction, asphalt thickness, and road grade were evaluated. Based on the test results, there was no insufficiency in the asphalt mix design of selected roads in general, 97% of the core samples has compaction rate confirming the standards. Increasing traffic load increased the compaction rate of the asphalt layers as well as the deterioration rate of pavements. It was shown that some of the local roads experienced traffic loads as high as the main arterials. Therefore, a pavement design based on the traffic loads rather than using the standard design guidelines have been suggested for urban roads.