Value stream mapping in line maintenance
Hat bakım'da değer akışı haritalandırma
- Tez No: 453771
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZBAYRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Günümüz hava yolları uçuş operasyonları için en önemli etken olan zamanında kalkışa büyük önem vermektedirler. Günlük bakımdan, malzeme ihtiyacına kadar, Hat Bakım, Hava yollarının en önemli önceliği olan güvenilir uçuşun en büyük teminatıdır. Beklenmedik bir durumla karşılaşıldığında Hat Bakım, uçağı tekrardan uçuşa döndürebilmek için en kısa sürede uçağa müdahale edecek tecrübeye sahiptir. Bu yüzden bir Hava yolu zamanında kalkış yapma ihtiyacını karşılayabilmek için iyi bir kapasiteye sahip Hat Bakım organizasyonuna sahip olmalıdır. Hat Bakım genellikle ufak, planlı ve plansız, uçus öncesi ve sonrası, günlük-haftalık bakımların yapıldığı, bunların yanında uçağın acil durumlarında her zaman destek veren, arızaları gideren, bir teknik birimdir. Artan uçak ve sefer sayıları ile birlikte, Hat Bakım'ın önemi de doğru orantılı olarak artmıştır. Buna istinaden MRO firmaları Hat Bakım organizasyonlarında kapasitelerini arttırmak adına iyileştirici faaliyetler yapmak zorundadırlar. Bu çalışmanın amacı da yalın üretim araçlarından biri olan değer akışı haritalandırma yöntemini kullanarak bir Hat Bakım organizasyonun ele alınması ve tüm süreçlerinin analiz edilerek, operasyonunun ve organizasyonun kapasiteni arttırmak.
Özet (Çeviri)
Today's airlines place emphasis on-time departure which is a master key for the flight operation. From daily checks to the handling of spare parts, line maintenance services provide the basis on which to build the reliable flight schedule that is the top priority of an airline. When facing the unexpected, you can rely on the line maintenance expertise and rapid reaction to get an aircraft back in the air in the shortest possible time. An airline must have well capacity line maintenance organization to meet the requirements for on-time departure. Line Maintenance generally refers to minor, unscheduled or scheduled maintenance carried out on aircraft that includes Pre-flight, daily, weekly, and ETOPS(Extended Twin Engine operations) checks, On-call maintenance, AOG(Aircraft on Ground) recovery and field team assistance, technical assistance, trouble rectification, spare parts and component logistics to maintain the flight operations. Line maintenance become more significant for the airlines with the increasing flight numbers and fleet size. Consequently, most airlines should take account of improving their line maintenance capacity and organization. The objectives of this project are to analyze an airline's line maintenance activities and processes and identify the problems, and enhance the line maintenance capacity and operation with using VSM methodology.