20-40 yaş arası erkeklerde 10 haftalık egzersiz programının kemik turn-over markerları ve kemik mineral yoğunluğu üzerine etkisi
The effect of ten-week exercise programs on bone turn-over markers and bone mineral density in men aged 20-40 years
  1. Tez No: 453786
  2. Yazar: VEYSİ ÇAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRBÜZ BÜYÜKYAZI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Sağlık Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Bu çalışmada, 20-40 yaş arası erkeklerde on haftalık egzersiz programının vücut kompozisyonu, MaxVO2 ve kemik turn over markerlarından Beta Cross Laps, PINP, ALP, BALP ve kemik mineral yoğunluğu üzerine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Manisa bölgesinde yaşayan, düzenli egzersiz yapmayan, 20-40 yaş arası, 37 sağlıklı erkek katılmıştır. Çalışma grubu; Egzersiz grubu (EG) (n=19) ve kontrol grubu (KG) (n=18) olarak 2 gruba ayrılmıştır. Egzersiz grupları; haftada 3 gün, günde 20 dakika ile başlayıp her iki haftada %10'luk artışlarla 28 dk'ya ulaşan sürelerde jogging uygulamışlardır. EG ilk 5 hafta 20,20,22,22 ve 24 dk'lık sürelerde maksimal kalp atım sayısı yedeği (KASYmax)'ın %60 şiddetinde, ikinci 5 haftada ise 24,26,26,28 ve 28 dk'lık sürelerde KASYmax'ın %70 şiddetinde jogging ve çabuk kuvvet uyguladılar. Antrenman programından önce ve sonra tüm katılımcıların vücut kompozisyonu, MaxVO2, kemik turn over markerlarından Beta Cross Laps (CTx), PINP, ALP, BALP ve kemik mineral yoğunluğu düzeyleri ölçüldü. Bulgular: 10 haftalık antrenmanlar sonrasında vücut kompozisyonu ölçümlerinde (vücut ağırlığı (VA), yağ oranı, yağ miktarı ve beden kütle indeksi (BKİ) ve MaxVO2, kolesterol, testosteron, serbest testosteron, vitamin D ve BALP değerlerinde EG'de istatistiksel olarak anlamlı sonuçlar elde edilmiştir. Sonuçlar: Son yıllarda keşfedilen kemik yapım belirteci olan PINP'de egzersiz grubunda istatistiksel olarak anlamlı olmasa da bir artış, kemik yıkım belirteci olan CTx'de ise azalma bulunmuştur. BALP ve femur boynu, şaft ve toplam skorlarda(DEXA) meydana gelen artış, uyguladığımız egzersizlerinin KMY üzerinde olumlu, dolayısıyla osteoporozdan koruyucu etkiye sahip olduğu söylenebilir ve ayrıca açık havada yapılan egzersizlerin yararının vitamin D'de meydana gelen artış ile doğru orantılı olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to investigate the effect of ten-week exercise programs on the body composition, MaxVO2 and Beta Cross Laps, PINP, ALP, BAP, the markers of bone turn over markers and bone mineral density in men aged 20-40 years. Methods: Thirty seven healthy sedentary men aged 20-40 years and living in Manisa region participated in the study and were divided into two groups as exercise group (EG; n=19) and control group (CG; n= 18). Exercise groups jogged for ten weeks, three days per week from 20 min per day steadily increasing up to 28 minutes. EG jogged and power training at the intensity of 60% maximal heart rate reserve (HRRmax) for 20, 20, 22, 22 and 24 minutes for the first five weeks. They jogged for 24, 26, 26, 28 and 28 minutes at the intensity of 70% HRRmax for the second five weeks. Results: They jogged for 24, 26, 26, 28 and 28 minutes at the intensity of 70% HRRmax for the second five weeks. Body composition, MaxVO2, Beta Cross Laps, PINP, ALP, BALP and bone mineral density levels of all participants were measured before and after the study. At the end of the 10-week training programs, more significant changes were observed in body composition measurements (body weight, lean body weight, body fat percent, fat weight, body mass index) and MaxVO2 in BWG. Conclusion: Although it is not statiscally meaningful, there is some increase in PINP which is a marker of bone formation and some decrease in CTx which is a marker of bone resorption. It can be suggested that the increase in BALP fermur length and total scores(DEXA) and the exercises we did have positive effects on KMY and therefore they have protective effects from osteoreposis. Moreover, there is a correlation between the increase in vitamin D and the outdoor exercises.