Some epidemiological features of chronicobstructive airway disease
Kronik obstruktif akciğer hastalığı olanlarda risk faktörlerinin ve eğitim durumunun belirlenmesi
- Tez No: 745610
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AMRO AL-ASTAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Alexandria University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Eczacılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
KOAH, dünya çapında engelliliğin önde gelen nedenlerinden biridir ve tek prevalansı ve ölüm oranı artmaya devam eden hastalık. Birçok risk faktörüne sahiptir, bu risk faktörlerinin belirlenmesi, KOAH için risk altındaki grupların belirlenmesine ve hedef alınmasına yardımcı olacaktır. Önleyici müdahale için onları. Amaç: Khanyounis şehirde KOAH oluşumu için risk faktörünü tanımlamak , KOAH hastaları için sağlıklı bir eğitim programı önermek ve tanımlamak için klinik eczacının bu alandaki rolü. Yöntemler: Bu çalışma, 20 ila 20 yaş arası 100 yetişkin için tanımlayıcı bir kesitsel çalışmadır. Nasır hastanesinin tıbbi bölümünde KOAH ile başvuran 80, Aralık 2005 ile Haziran 2006 arasında. Denekler yüz yüze yapısal anketler görüşmesi. Veri analizi SPSS istatistik kullanılarak yapıldı yazılım, ancak manuel olarak kolayca analiz edilebilir.Bulgular: Bu çalışmada hastaların (%6) 20 ile 40 yaş arasında olduğu, (%32) 41 ile 60 yaş arasında ve (% 62 ) 61 ile 80 yaş arasında, erkekler çalışma popülasyonunun (%68) temsil edilen, (%84) okuma yazma bilmeyen, çalışmanın (%90) Nüfus hastalık nedeniyle çalışmayı bıraktı, önceki ve son işleri (%62) çiftçi, (%14) kaldırım taşı işçisi, (%24) ev annesi, Hastaların (%32) ailesinde hastalık öyküsü vardı, (%52) çalışma popülasyonunun sigara içenler, sigara içenlerin (%19) 5-10 yıllık bir geçmişi vardı, (%16) sigara öyküsü vardı. 11-15 yıl, (%8) 16-20 yıllık bir geçmişe sahipti ve sigara içenlerin (%57) 20 yıldan fazla sigara içme öyküsü, sigara içenlerin (%31) 0- IV Günde 1 paket, (%50) günde 2-3 paket füme ve (%19) 3'ten fazla günde paket, %45) çalışma popülasyonunun hastaneye daha fazla kabul edildi geçen yıl dört defadan fazla, (%27) üç ila dört defa ve (%28) bir ila iki defa Hastaların %48'i son bir yılda inhalasyon β agonisti sadece tedavi sırasında kullanmıştır. saldırı ve uzun etkili ß agonistini ve hatta kısa etkili olanı bakım olarak kullanmadı Tedavi, çalışma popülasyonunun yaklaşık %60'ı inhalasyon cihazlarını yanlış bir şekilde kullandı. bir veya daha fazla adım ,. Hastaların (%54) hakkında bilgi verilmedi. ß agonist inhalasyonunun süresi ve sıklığı direkt olarak ancak deşarj üzerine yazılabilir. makale, araştırma popülasyonunun (% 52 ) hakkında herhangi bir bilgiye sahip olduğunu reddetti. inhalasyon cihazlarının doğru uygulanması, hastaların (%70) hastalık sonucu yaşam tarzını değiştirmiş, %68'i hayatını değiştirmiştir. doktorların verdiği tavsiyeler nedeniyle (%58) sigarayı bırakma tavsiyesi aldı, (%46) yeme alışkanlıklarını değiştirmeleri için tavsiye aldı (%56) tahriş edici alerjenlere veya kirleticilere maruz kalma, (%46) ) değişiklik için tavsiye aldı %28'i pulmoner rehabilitasyon için tavsiye aldı, %92'si Çalışma popülasyonu sorumlu sağlık personeli olarak klinik eczacıyı tercih etmektedir. Sonuç: Filistin nüfusumuzda sigara içmek KOAH için majör risk faktörüdür. PCBS'ye göre, Filistin nüfusu arasında sigara içenlerin yüzdesi artmaya devam ediyor. uzun süre yaşadıkları büyük psikolojik stres nedeniyle işgal ve insanlık dışı uygulamaları. Yaşlı erkek hastalarda KOAH prevalansı normal fizyolojik koşullara bağlı olarak artmaktadır. yaşla birlikte akciğer fonksiyonlarında azalma. Kadınlarda KOAH prevalansındaki azalmanın nedeni Filistin nüfusunda kadınlar arasında daha düşük sigara içme yüzdesine. Çoğu V KOAH çalışma popülasyonu okuma yazma bilmiyor ve düşük sosyoekonomik duruma sahip, KOAH ters sosyoekonomik durumla alakalı. Hastalığa ilişkin aile öyküsünün varlığı hastalığı yansıtabilir. α antitripsin eksikliği gibi bir genetik faktörün varlığı için daha ileri çalışmalar yapılmalıdır. 40 yaşın altındaki genç hastalarda KOAH prevalansını tanımlayın. hastalığın aile öyküsü. İlaç hatası ve inhalasyon cihazlarının yanlış kullanımı bunlardan biridir. KOAH'ın tekrarlayan alevlenmesi için önemli risk faktörleri, hastanede yatış günlerinin sayısı ve hem doğrudan hem de dolaylı maliyet. akciğer rehabilitasyon programı, aşağıdakilerden oluşan en önemli programlardan biridir. kondisyon, nefes yeniden eğitimi, eğitim ve psikolojik destek. Bu programın bu popülasyonda aktivasyonu yaşam kalitesini iyileştirecek ve fonksiyonel egzersiz kapasitesi. Eczacılar tıp dünyasının ilk üyeleridir. Toplumda hastalarla iletişim kuran personel, bu faktör onları iletişim becerilerinde daha fazla uzmanlık ve en çok tercih edilen üye hasta eğitim misyonu için sağlık personeli.
Özet (Çeviri)
Background: COPD is one of the leading causes of disability worldwide, and is the only disease for which the prevalence and mortality rate continue to rise. It has many risk factors, identifying these risk factors, will help in identifying groups at risk for COPD and targeting them for preventive intervention. Objective: To describe the risk factor for the occurrence of COPD in khanyounis city, to suggest a healthy education program for COPD patients and to describe the role of the clinical pharmacist in this area. Methods: This study was a descriptive cross sectional study for 100 adults aged 20 to 80, who presented with COPD at the medical department at Nasser hospital, between December 2005 and June 2006. Subjects were exposed to face to face structural questionnaires interview. Data analysis was executed using SPSS statistical software, although it can be easily analyzed manually. Results: In this study (6%) of patients were between 20 and 40 years, (32%) were between 41 and 60 years, and( 62% )were between 61 and 80 years, the males represented (68%) of the study population, ( 84%) were illiterate, (90%) of the study population stopped working due to the disease, their previous and recent jobs were distributed as (62%) are farmers, (14%) flagstones workers, (24% )are house mothers, (32%) of the patients had family history for the disease, (52%) of the study population were smokers, (19%)of the smokers had a history of 5-10 years , (16%) had a history of 11-15 years, (8%) had a history of 16-20 years, and (57%) of the smokers had a smoking history of more than 20 years, (31% )of the smokers were smoking 0- IV 1packets per day, (50% )smoked 2-3 packets per day, and (19%) more than 3 packets per day, 45%) of the study population were admitted to the hospital more than four times in the last year, (27%) three to four times and (28%) one to two times in the last year, (48% )of the patients used inhalation ß agonist only during attack and did not use long acting ß agonist or even the short acting one as maintenance therapy, about 60% of the study population used the inhalation devices wrongly in one or more steps ,. (54%) of the patients were not given any information about the time and frequency of ß agonist inhalation directly but it may be written on the discharge paper, (52% )of the study population denied that they had any information about the correct application of inhalation devices, (70%) of the patients changed their lifestyle during the consequence of the disease, (68%) of them changed their life style due to advice given by physicians, (58%) took advice for smoking cessation, (46%) took advice to modify their eating habits (56%) took advice not to be expose to irritant allergens or pollutant, (46%) ) took advice for modifying sleeping habits, (28%) of them took advice for pulmonary rehabilitation, 92% of the study population prefer the clinical pharmacist as the medical staff responsible for their education. Conclusion: In our Palestinian population smoking is the major risk factor for COPD. According to PCBS the percentage of smoker among Palestinian population continues to rise due to the huge psychological stress they have suffered during the long period of occupation and its inhuman practice. COPD prevalence increases among older male patients, due to the normal physiological decline in lung function with age. The decrease in the prevalence of COPD in female is due to the lower percentage of smoking among women in Palestinian population. Most of the V COPD study population are illiterate and have low socioeconomic state, COPD is inversely related to socioeconomic state. The presence of family history to the disease may reflect the presence of genetic factor, like α antitrypsin deficiency, further studies must be done to describe the prevalence of COPD within the younger patients less than 40 years who have a family history of the disease. Medication error and misuse of the inhalation devices is one of the important risk factors for recurrent exacerbation of COPD, resulting in increased number of hospitalization days , and both the direct and indirect cost. Pulmonary rehabilitation program is one of the most important program that consists of conditioning, breathing retraining, education, and psychological support. Activation of this program in this population will improve quality of life and functional exercise capacity. Pharmacists are the first members of the medical staff who communicate with the patients in the society, this factor render them more expertise in the communication skills, and the most preferred member in the medical staff for patient education mission