Gestasyonel diyabetes mellitus (gdm)'lu kadınların gebeliğe uyumlarının belirlenmesi
Gestational diabetes mellitus (gdm) determination of pregnancy conditions of women's women
  1. Tez No: 515561
  2. Yazar: GÜLŞAH KAVRAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEZİHE KIZILKAYA BEJİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Çalışmamız gestasyonel diyabetli kadınların gebeliğe ve annelik rolüne uyumlarını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmamızın örneklemini 15.12.2015- 15.03.2016 tarihleri arasında Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi gebe izlem polikliniğine başvuran 200 gestasyonel diyabetli, 200 sağlıklı gebe oluşturmuştur. Veriler sosyo-demografik bilgi toplama formu, Prenatal Kendini Değerlendirme Ölçeği (PKDÖ) ve Depresyon, Anksiyete, Stres Ölçeği (DASÖ) 400 gebe kadına uygulanarak toplanmıştır. Çalışmaya katılan gestasyonel diyabetli gebelerin yaş ortalaması 29,24±5,56, sağlıklı gebelerin yaş ortalaması ise 29,13±5,71 yıl olduğu saptandı. Araştırmaya katılan kadınların çoğunun eğitimi ilköğretim düzeyindeydi. Gestasyonel diyabetli gebelerin %62,5'i, sağlıklı gebelerin %58,5'i ev hanımıydı. Gestasyonel diyabetli gebeler ve sağlıklı gebelerin obstetrik özellikleri (gebelik sayısı, canlı doğum sayısı, yaşayan çocuk sayısı, düşük sayısı, kürtaj sayısı, ölü doğum sayısı, gebelikler arası süre, gebeliğin planlı olması, son doğum şekli, planlanan doğum şekli) açısından benzer özellikteydiler. Araştırmaya katılan gebelerin, gebelik dönemlerinde yaptıkları uygulamalara ilişkin verilerin dağılımında Sağlıklı gebelerde daha fazla kişi, 9 ve üzeri kez kontrole gitmiştir ve her iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı fark vardı (p=0,000). Gestasyonel diyabetli ve sağlıklı gebelerin PKDÖ (Prenatal Kendini Değerlendirme Ölçeği) toplam ve alt boyut puanları değerlendirmesinde gestasyonel diyabetli gebelerin“Kendi ve bebeğinin sağlığı ile ilgili düşünceleri”puanı 25,82±6,15 ve sağlıklı gebelerin 27,62±5,99 olarak saptandı ve sağlıklı gebelerin puan ortalamasının gestasyonel diyabetli gebelerden istatistiksel olarak anlamlı derecede daha yüksek olduğu saptandı (p=0,003). Bunun sebebi sağlık problemi olan gestasyonel diyabetli gebelerin bebeği ve kendisinin sağlığı hakkında daha bilinçli olabilmesi ile açıklanabilir. Gestasyonel diyabetli gebelerin DAS toplam puan ortalaması 34,52±21,93 ve sağlıklı gebelerin 30,81±19,57 olarak belirlendi. GDM'li gebelerde depresyon puan ortalaması 9,79±7,93, anksiyete puan ortalaması 11,29±7,48, stres puan ortalaması 13,43±7,85 olarak saptandı. Sağlıklı gebelerde DAS ölçeği alp boyut puan ortalamaları; depresyon 8,21±7,24, anksiyete 10,06±6,67 ve stres 12,53±7,21 olarak belirlendi. Araştırmaya katılan gebelerin DAS toplam ve alt boyut puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı. Araştırmaya katılan tüm gebelerde gebelik haftası, yaş, eğitim durumu, gebelik sayısı, gebeliğin planlı olması ve gebelikte uyku sorunun varlığı depresyon, anksiyete ve stres puanlarını etkileyen faktör olarak belirlendi. GDM'li gebelerde Prenatal Kendini Değerlendirme Ölçeği puanları ile depresyon puanları arasında negatif yönde orta düzeyde, anksiyete ve stres ile ise negatif yönde zayıf düzeyde ilişki bulundu. Sağlıklı gebelerde ise Prenatal Kendini Değerlendirme Ölçeği puanları ile depresyon ve anksiyete puanları arasında negatif yönde orta düzeyde, stres puanı ile ise negatif yönde zayıf düzeyde ilişki bulundu. GDM'li gebelerde depresyon puanı yüksek gebelerin, sağlıklı gebelerde depresyon ve anksiyete puanı yüksek gebelerin gebeliği kabulü daha çok azalmaktadır. Bu sonuçlar doğrultusunda gebelerin gebeliğe uyum ve depresyon, anksiyete ve stres yönünden değerlendirilmesi, antenatal bakım hizmetlerinin kapsamına alınması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Our study was conducted to determine the compliance of pregnant women with diabetes to pregnancy and maternal role. 200 pregnant women with diabetes and 200 healthy pregnant women were enrolled in the study, between 15.12.2015 and 15.03.2016. Zeynep Kamil Women and Children's Hospital, Training and Research Hospital, Obstetrics and Gynecology. Data were collected by socio-demographic data collection form, Prenatal Self Evaluation Questionnaire (PSEQ) and Depression, Anxiety, Stress Scale (DASS) 400 pregnant women. The mean age of the participants with gestational diabetes who participated in the study was 29,24 ± 5,56 years and the average age of healthy pregnancies was 29,13 ± 5,71 years. Most of the women who participated in the research were in the primary education level. 62.5% of the gestational diabetics and 58,5% of the healthy gestations were housewives. Gestational diabetics and healthy pregnants (number of pregnancies, number of live births, number of living children, number of curettage, number of stillbirths, duration between pregnancies, planned pregnancy, final birth shape, planned birth shape) were similar in their obstetric characteristics. In the distribution of the data related to the practices performed during the pregnancy periods, more people in the healthy pregnancies went to control 9 times and there was a statistically significant difference between the two groups (p = 0,000). In evaluating the total and subscale scores of the Prenatal Self Evaluation Questionnaire (PSEQ) gestational diabetic and healthy gestations, scores of“Self and baby's health-related thoughts”of gestational diabetics were found to be 25,82 ± 6,15 and healthy pregnancies were 27,62 ± 5,99 and gestational diabetes mellitus was found to be higher in the statistically significant than the geographical level (p=0.003). Gestational diabetes can be explained by pregnancy related problems including pregnancy related problems and more. The mean total DAS score of gestational diabetic pregnancies was 34,52 ± 21,93 and healthy pregnancies were 30,81 ± 19,57. The mean depression score at GDM was 9.79 ± 7.93, the anxiety score was 11.29 ± 7.48, and the stress score was 13.43 ± 7.85. DAS scale in healthy pregnancies mean alp size score; depression was found to be 8,21 ± 7,24, anxiety was 10,06 ± 6,67 and stress was found to be 12,53 ± 7,21. There was no statistically significant difference between DAS total and subscale scores of the participating geese. The gestational week, age, educational status, number of pregnancies, planning of pregnancy and presence of sleep problem in pregnancy were determined as factors affecting depression, anxiety and stress scores in all the participated gynecology. Predictive self-evaluation scale scores and depression scores were found to be moderately negative at an intermediate level and negative at an anxiety and stress level at GDM. In healthy pregnancies, Prenatal Self-Rating Scale scores were found to be at a moderate level between depression and anxiety scores and at a low level with negative stress scores. The acceptance of pregnancies with high depression score in GDM and depression in healthy pregnancies and pregnancies with high anxiety score is decreased more. In the light of these results, it is necessary to evaluate the pregnancies in terms of adaptation to pregnancy and depression, anxiety and stress and to be included in antenatal care services.