Rat hipokampusunde akrilamidin oluşturduğu toksik etkiye karşı zerdeçalın koruyucu etkisinin mikroanatomik olarak incelenmesi
Microanatomical examination of the protective effect of turmeric against the toxic effect caused by acrylamide in the rat hippocampus
  1. Tez No: 453830
  2. Yazar: SEDA ULUDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DAVUT ÖZBAĞ, PROF. DR. MURAT ÖGETÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Biyokimya, Histoloji ve Embriyoloji, Anatomy, Biochemistry, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Çalışmamızda hipokampus üzerine, nörotoksikant olan AA' nın etkileri ve kuvvetli bir antioksidan olan CUR' un koruyucu etkisinin olup olmadığını incelemeyi amaçladık. Literatürde hipokampusun AA' dan hacimsel olarak etkilenip etkilenmediği hususunda herhangi bir bilgiye ulaşamadığımız için, stereolojik ölçümlerimizle bu konuya katkı sağlıyacağımızı düşündük. Çalışmamız için 12 haftalık 200-250 gr ağırlığında olan Sprague Dawley türü erkek ratlar tercih edildi. Bu araştırma için, İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Deney Hayvanları Etik Kurulu' ndan (onay no: 2015/ A-20 olan) onay alınmış ratlar kontrol, AA, CUR ve AA+CUR olmak üzere dört farklı gruba ayrıldı. AA çözeltisi suda, CUR ise mısır yağında hazırlanarak ratlara verildi. CUR oral gavaj yoluyla 300mg/kg şeklinde 12 gün boyunca uygulandı. AA intraperitonal enjeksiyonla, 12 gün boyunca günlük doz miktarı 50 mg/kg olarak verildi. Kontrol grubu verileri ile deney grubu verileri karşılaştırıldığında; deney gruplarında hipokampus da MDA seviyesinde önemli derecede artış gözlenirken, BDNF ve GSH seviyeleri ise azaldığı saptanmıştır. Histopatolojik olarak nöronlarda dejenerasyon ve hemorajik hasarlar saptanmıştır. Deney gruplarına yapılan stereolojik yöntemlerden cavalieri prensibine göre alan hesaplarında gruplar arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. CUR, AA' nin rat hipokampüsü üzerindeki muhtemel toksik etkilerini en aza indirdiğini tespit ettik. Stereolojik olarak hipokampus alanlarına baktığımızda ise bu ilişkiden etkilenmediğini saptadık. Bunu da çalışma süremizin kısa oluşuna bağlamaktayız.
Özet (Çeviri)
In our study, we aimed to investigate effects of the AA which is a neurotoxicity and whether the protective effects of the CUR which is a potent antioxidant on the hippocampus. There is no information in the literature whether the hippocampus is affected by AA volumetrically; we attempted to clarify this issue through our stereological measurements. 12 weeks old Sprague Dewley male rats which was weigh 250 grams were selected for our study. An ethical approval was granted by the Inonu University Medical School Experimental Animals Ethics Board with the number: 2015/ A-20. Rats were divided into 4 groups control, AA, CUR, AA + CUR. The AA solution was prepared in the water and CUR was prepared with corn oil and then, it was given to rats. CUR had been applied for 12 days at 300 mg/kg through oral gavages. AA had been injected intraperitoneally for 12 days, at 50 mg/kg daily. Comparison of experimental groups data and control group data revealed that while the MDA levels in the hippocampus increased significantly, BDNF and GSH levels decreased. Histopathologically, neurons exhibited degeneration and hemorrhagic damages. According to the Cavalieri calculation, a stereological method applied to the experimental groups, no significant variation was found between the groups. We determined that CUR minimizes the possible toxic effects of AA on the rat hippocampus. When the hippocampus areas were examined stereologically, we determined that it wasn't affected from this relation. We think that this was due to the short duration of our study.