Üniversite öğrencilerinde premenstrual sendrom ile kişilik özellikleri arasındaki ilişki
The relationship between premenstrual syndrome and personality trait in university students
  1. Tez No: 453834
  2. Yazar: NURDİLAN ŞENER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERMİN TİMUR TAŞHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Üniversite Öğrencilerinde Premenstrual Sendrom ile Kişilik Özellikleri Arasındaki İlişki Amaç: Araştırma üniversite öğrencilerinde premenstrual sendrom ile kişilik özellikleri arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma tanımlayıcı ve ilişki arayıcıdır. Araştırmanın evrenini Muş Alparslan Üniversitesi'nin fakülte ve yüksek okullarında normal öğretimde öğrenim gören 2426 kız öğrenci oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemini 736 öğrenci oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında Katılımcı Tanıtım Formu, Premenstrual Sendrom Ölçeği ve Cervantes Kişilik Ölçeği kullanılmıştır. Veriler 19 Eylül- 4 Kasım 2016 tarihleri arasında toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde Cronbach Alfa güvenirlik analiz testi cronbach alfa güvenirlik analiz testi, aritmetik ortalama, standart sapma, bağımsız gruplarda t testi, pearson kolerasyon analizi ve Ki kare testleri kullanılmıştır. Bulgular: Araştırmada öğrencilerin %62'sinde premenstrual sendrom saptanmıştır. Araştırmada öğrencilerin duygusal denge/nörotizm ve tutarlı/tutarsız olma kişilik özellikleri ile premenstrual sendrom arasında anlamlı ilişki bulunmuştur (p0.05).
Özet (Çeviri)
The Relationship Between Premenstrual Syndrome and Personality Trait in University Students Aim: The research was conducted to determine the relationship between Premenstrual Syndrome and personality trait in university students. Materials and Methods: Research is descriptive and correlation study. The study's universe consisted of 2426 female students who attended the normal education at the faculties and colleges of Mus Alparslan University. The sample of the study consisted of 736 students. Participant Presentation Form, Premenstrual Syndrome Scale and Cervantes Personality Scale were used to collect the data. The data were collected at random intervals of the week between September 19 and November 4, 2016. Cronbach alpha reliability analysis test, arithmetic mean, standard deviation, t test in independent groups, Pearson Correlation Analysis and Chi square tests were used in the evaluation of the data. Finding: In the study, 62% of the students had premenstrual syndrome. There was a significant relationship between premenstrual syndrome and emotional balance/neuroticism and consistency/incoherence personality trait of the students (p 0.05).