Üniversite öğrencilerinde premenstrual sendrom belirtilerinin duygudurum bozuklukları belirtileriyle ilişkisi
The examination of the relationship between premenstrual syndrome symptoms and mood disorders symptoms among university girl students
  1. Tez No: 435979
  2. Yazar: AYŞEGÜL DOYUM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NESLİM GÜVENDEĞER DOKSAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu araştırmada, üniversite eğitimi almakta olan kız öğrencilerin premenstrual sendrom belirtileri ve bipolar bozukluk belirtirileri arasındaki ilişkinin ortaya koyulması amaçlanmaktadır. Bu amaç çerçevesinde İstanbul Fatih, Şişli ve Üsküdar ilçelerinde yer alan 13 üniversiteden rastgele örneklem metodu ile seçilen toplam 294 kişi çalışmaya dahil edilmiştir. Araştırmanın veri toplama aşamasında kullanılan envanterler Premensetrual Sendrom Ölçeği (PMSÖ), Duygudurum Bozuklukları Ölçeği (DBÖ) ve araştırmacı tarafından üretilmiş olan kişisel bilgi formudur. Araştırma çerçevesinde derlenen datalar SPSS 23.00 programı aracılığı ile analize tabi tutulmuştur. Araştırmadan elde edilen genel bulgulara göre, premenstrual sendrom ölçeğinin alt boyutları olan depresif duygulanım, anksiyete, yorgunluk, sinirlilik, depresif düşünceler, ağrı, iştah değişimleri ve uyku düşünceleri ile duygudurum bozukları belirtileri arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir. Bununla birlikte, şişkinlik alt boyutunun duygudurum bozuklukları belirtileri ile manidar herhangi bir korelasyon sağlamadığı tespit edilen bir diğer bulgudur.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the relationship between premenstrual syndrome symptoms and mood disorder symptoms among girls who are university students. For this purpose, a total of 294 volunteer people were selected by random sampling method from 13 universities located in Fatih, Sisli and Uskudar was included in the study. The inventories used in the data collection phase of the study are Premensetrual Syndrome Scale (PMSS), the Mood Disorder Questionnaire (MDQ) and a personal information form that is produced by researcher. Data were analyzed with SPSS 23.00. According to the general findings of the study; there is a correlation between depressive affect, anxiety, fatigue, irritability, depressive thoughts, pain, appetite changes and sleep thoughts which are the dimensions of premenstrual syndrome scale and mood disorder symptoms. However, there is no correlation between the feeling of bulginess and mood disorders.