Anne yaşının ikili tarama testi öncesi kaygı düzeyine etkisi
Effect of mother's age on anxiety level prior to double test
- Tez No: 453837
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YEŞİM AKSOY DERYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Anne Yaşının İkili Tarama Testi Öncesi Kaygı Düzeyine Etkisi Amaç: Araştırmanın amacı, anne yaşının ikili tarama testi öncesi kaygı düzeyine etkisini saptamaktır. Materyal Metod: İlişkisel-tanımlayıcı olarak tasarlanan bu araştırma, bir üniversite hastanesinin Kadın Doğum Polikliniğine 14 Ağustos 2014- 13 Ocak 2017 tarihleri arasında ikili tarama testi yaptırmak amacıyla başvuran 232 gebe ile yürütülmüştür. Verilerin toplanmasında Durumluluk Kaygı Ölçeği ve Kişisel Tanıtım Formu kullanılmıştır. Verilerin analizinde; Tek yönlü varyans analizi, Pearson Korelasyonu ve Cronbach's Alfa Güvenirlik Analiz Testi kullanılmıştır. Bulgular: Araştırmaya katılan gebelerin yaş ortalamasının 27.35±6.42 olduğu ve %15.9'unun 15-19 yaş, %65.9'unun 20-34 yaş ve %18.9'unun ise ≥35 yaş grubunda yer aldığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Effect of Mother's Age on Anxiety Level prior to Double Test Objective: The objective of the research is to determine the affect of mother's age on anxiety level prior to double test. Materials and Method: This research, which is designed as correlational and descriptive, was conducted with 232 pregnancies who are admitted to undergo double test in the Gynaecology and Obstetrics Polyclinic of a university hospital between 8 August 2014 and 13 January 2017. State Anxiety Scale in the collection of data and Personal Identification form has been used. As we analysed data, we used Pearson Correlation and Cronbach alpha reliability analysis test. Findings: We found that the average age of the pregnant women, who participated to the research, was 27.35±6.42, that 15.9% of the same were aged between 15 and 19, that 65.9 of the same were aged between 20 and 34, and that 18.9% of the same were included to the age group of ≥35.