Elit erkek futbolcularda müsabaka performanslarının seçilmiş biyokimyasal ve hematolojik parametreler üzerine etkileri
The effects of competition performance in elite male football players on selected biochemical and hematological parameters
  1. Tez No: 453841
  2. Yazar: SAVAŞ AYHAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULLAH GÜLLÜ, PROF. DR. GÜLFEM ERSÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Amaç: Egzersizin yoğunluğu ve şiddeti biyokimyasal ve hematolojik parametreleri etkilediği gibi, biyokimyasal ve hematolojik parametreler de egzersizin yoğunluğunu ve şiddetini belirlemede yöntem olarak kabul edilebilinir. Bu çalışmanın amacı elit erkek futbolcularda müsabaka performanslarının seçilmiş biyokimyasal ve hematolojik parametreler üzerine etkilerinin araştırılmasıdır. Materyal ve Metot: Bu çalışma, TFF 3. liginde mücadele eden Diyarbekirspor A.Ş. takımında düzenli olarak antrenman yapan ve müsabakalara katılan toplam 28 erkek elit futbolcu üzerinden yürütüldü. Her bir takımda 14 kişi olacak şekilde iki takım halinde 45'er dakikalık iki devreden oluşan bir futbol müsabakası düzenlendi. Biri dinlenik durumda laboratuar ortamında ön test, diğeri saha koşullarında son test olmak üzere iki aşamalı testler uygulandı. Futbolcuların seçilmiş biyokimyasal ve hematolojik parametreleri ön test son test modeline göre laboratuar ortamında ölçüldü. Parametrik test varsayımlarını sağlamayan A ve B takımlarının değişkenlerinin karşılaştırılmasında Mann Whitney U ve Wilcoxon testleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: Just as intensity and heaviness of exercise affect biochemical and hematological parameters, biochemical and hematological parameters also can be considered as the method of determining the intensity and severity of exercise. The aim of this study was to examine the effects of competition performance in elite male football players on selected biochemical and hematological parameters. Materials and Methods: This study was carried out on a total of 28 elite (professional) male footballers who regularly workout and participate in the competitions in Diyarbekirsport Football Club struggling in Sports Toto 3. League 2. Group of Turkey Football Federation (TFF). A soccer competition consisting of two 45 minutes was organized in two teams, with each team having 14 players. Two-stage tests were applied, either of which was a pre-test applied in the rested state in the laboratory, while the other was in field conditions. The footballers' selected biochemical and hematological parameters were evaluated in the laboratory according to the pre-test post-test model. Mann Whitney U and Wilcoxon tests were used to compare variables A and B, which not provided parametric test assumptions.