Subklinik tiroid disfonksiyonu olan hastalarda uyku kalitesi
Sleep quality in patients with subclinical thyroid dysfunction
  1. Tez No: 453844
  2. Yazar: MUHAMMED YALÇİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Tiroid hormonları vücut metabolizmasının önemli düzenleyicilerindendir. Subklinik tiroid hastalıklarına erişkinlerde sıklıkla rastlanılmaktadır ve tanısı laboratuar tetkikleri ile kolayca konulmaktadır. Uyku bozuklukları da erişkinlerde oldukça sık görülmekte ve zaman zaman yaşamı tehdit eden sonuçlar doğurmaktadır. Ancak literatürde subklinik tiroid hastalıkları ve uyku bozuklukları arasındaki ilişkiyi araştıran çalışmalar sınırlıdır. Bu çalışmada subklinik tiroid hastalığı tanısı almış bireylerin uyku kalitesinin değerlendirilmesi amaçlandı. Materyal metod: Çalışmada tiroid polikliniğine başvurmuş ötiroid ve subklinik tiroid hastalığı olan 141 bireyin; cinsiyet, yaş, kilo, BMI, Anti-TPO düzeyleri, TSH düzeyleri ve fT4 düzeyleri incelendi. Bu hastalara; subjektif uyku kalitesi, uyku latansı, uyku süresi, habitüel uyku etkinliği, uyku bozuklukları, uyku ilacı kullanımı ve gündüz fonksiyonları olmak üzere 7 ana başlıkta sorulan sorular ile uyku kalitesini değerlendiren (PSQI) bir anket uygulandı ve skor ortalamaları kaydedildi. Araştırma verilerimizin istatistiksel değerlendirilmesinde SPSS For Windows Version 18.0 yazılımı kullanıldı. Bulgular: Ötiroid ve subklinik tiroid disfonksiyonu olan 101 kadın, 40 erkek hasta olmak üzere toplam 141 hasta alındı. Hastaların yaş ortalaması 42.8+14.5'ti. Subklinik hipotiroidili hasta grubunda 46 kadın, 18 erkek olmak üzere 64 hasta vardı ve yaş ortalaması 42.3+14.2'di. Subklinik hipertiroidili hasta grubunda 29 kadın, 13 erkek olmak üzere 42 hasta vardı ve yaş ortalaması 44.6+16.05'ti. Kontrol grubuna (ötiroid) 26' sı kadın, 9'u erkek olmak üzere 35 birey alındı ve yaş ortalaması 41.8+13.1'di. Ötiroid grubun PSQI skor ortalaması 4.5+1.8, subklinik hipotiroidi grubunun PSQI skor ortalaması 7.6+3.7 ve subklinik hipertiroidi grubunun PSQI skor ortalaması 8.2+4.4 idi. Bu hastaların cinsiyet, yaş, BMI, Anti-TPO düzeyi açısından PSQI skor ortalaması ile istatistiksel olarak anlamlı farklılık yoktu. TSH ve fT4 düzeyi açısından PSQI skor ortalaması ile istatistiksel olarak anlamlı farklılık vardı. Subklinik tiroid hastalığı olan grup ile ötiroid (kontrol) grubun PSQI skor ortalaması açısından anlamlı farklılık vardı ve subklinik tiroid hastalığı olan grubun PSQI skor ortalaması ötiroid gruba göre yüksekti. Ama subklinik hipotiroidi ilesubklinik hipertiroidi grubu arasında PSQI skor ortalaması açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmadı. Sonuç: Çalışmamızın sonuçları subklinik tiroid hastalıklarının uyku kalitesini olumsuz yönde etkilediğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: Thyroid hormones are important regulators of body metabolism. Subclinical thyroid diseases are frequently encountered in adults and the diagnosis is easily made by laboratory tests. Sleep disturbances are also common in adults and occasionally have life-threatening consequences. However, studies investigating the relationship between subclinical thyroid diseases and sleep disorders are limited in the literatüre. In this study, we aimed to evaluate the sleep quality in patients with subclinical thyroid disease. Material and Method : Gender, age, weight, BMI, Anti-TPO levels, TSH levels and fT4 levels of 141 patients with euthyroidism and subclinical thyroid disease referred to the thyroid polyclinic were studied. The PSQI questionnaire was applied to 7 main topics including sleep quality, sleep delay, sleep duration, sleep activity, sleep disorders, sleep medication use and daily functions and score averages recorded. Windows SPSS for Windows Version 18.0 software was used for statistical evaluation of our research data. Result: The mean age of the patients was 42.8 + 14.5. In the subclinical hypothyroid patient group, there are 64 patients (46 females, 18 males) and the mean age was 42.3 + 14.2. In the subclinical hyperthyroid patient group, there were 42 patients (29 females, 13 males) and the mean age was 44.6 + 16.05. In the control group (euthyroid), 35 individuals, 26 female and 9 male, were taken and the mean age was 41.8 + 13.1. PSQI score averaged 4.5 + 1.8 for euthyroid group, PSQI score averaged for subclinical hypothyroid and subclinical hyperthyroid were 7.6+3.7 and 8.2+4.4 respectively. There was no statistically significant difference in the PSQI score as regards to gender, age, BMI, Anti-TPO level. There was a statistically significant difference in mean PSQI score as regards to TSH and fT4 levels. There was a significant difference between the group with subclinical thyroid disease and the PSQI score of the euthyroid (control) group and group with subclinical thyroid disease PSQI score averaged higher than euthyroid group. However, no statistically significant difference was found between the subclinical hypothyroidism and the subclinical hyperthyroidism group in terms of PSQI score averages. Conclusion: The results of our study indicate that subclinical thyroid disease affects sleep quality negatively.