Açıklanamayan tekrarlayan gebelik kaybı ve tiroid disfonksiyonu olan kadınların sonraki gebelikleri ve yenidoğan sonuçlarına etkisi
Effects of thyroid disfunction on women with unexplai̇ned recurrent pregnancy loss on subsequent pregnanci̇es and neonatal outcomes
  1. Tez No: 690102
  2. Yazar: YASEMİN ALBAYRAK KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR KUMRU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: ​Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Amaç: Açıklanamayan tekrarlayan gebelik kaybı olan olgularda tiroid disfonksiyonu sıklığını ve bu durumun sonraki gebelik süreci ve yenidoğan üzerine olan etkilerinin araştırılması Materyal ve Metod: Çalışmamızın evrenini 01/06/2015-01/11/2020 tarihleri arasında Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne başvuran iki veya daha fazla gebelik kaybı ve tiroid fonksiyon bozukluğu olan olgular oluşturmaktadır. Tekrarlayan gebelik kaybı nedeniyle hastanemize başvuran 3827 kadın retrospektif olarak hastane otomasyon sistemi kayıtlarından incelendi. Tekrarlayan gebelik kaybı olgularından 1439'unun etiyolojisi açıklandı ve bu olgular çalışma dışı bırakıldı. Tekrarlayan gebelik kaybı olgularından 1606'sının verilerine ise ulaşılamadı. Çalışmaya dahil edilen açıklanamayan tekrarlayan gebelik kaybı olan 782 olgu değerlendirildi. Bu olgulardan 201'inde tiroid disfonksiyonu mevcutken 581 olguda tiroid disfonksiyonu saptanmadı. Tiroid disfonksiyonu olan gruptan 99 kadının 22 hafta ve üzeri canlı doğumla sonuçlanan gebeliği ile tiroid disfonksiyonu olmayan gruptan 80 kadının 22 hafta ve üzeri canlı doğumla sonuçlanan gebeliği tespit edildi ve değerlendirildi. Çalışmamızda vakalarımızı 2 gruba ayırdık. Açıklanamayan tekrarlayan gebelik kaybı ve tiroid disfonksiyonu olmayan ve 22 hafta ve üzeri gebeliği olan olgular ilk grupta değerlendirilirken açıklanamayan tekrarlayan gebelik kaybı ve tiroid disfonksiyonu olan ve 22 hafta ve üzeri gebeliği olan olgular ise ikinci grupta değerlendirildi. Çalışmanın kontrol grubunu ise araştırmaya dahil edilme kriterlerine sahip olan ve tiroid disfonksiyonu olmayan olgular oluşturdu. Vaka grubunu oluşturan 99 olgudan 1 olguda overt hipotirodi ve 3 olguda hipertiroidi saptandı ve değerlendirme dışı bırakıldı. Subklinik hipotiroidisi olan 95 olgu değerlendirildi. Kontrol grubunda ise araştırma kriterlerine uygun olan 80 olgunun 1 'inde çoğul gebelik saptandı ve bu olgu çalışma dışı bırakıldı. Ardından iki grup arasında gebelik öncesi verileri, gebelik sonuçları, yenidoğan sonuçları ve postpartum maternal sonuçları hastane otomasyon sisteminden ve verileri yetersiz olan hastalarla ise telefon aracılı iletişim kurularak retrospektif şekilde incelenmiş ve sonuçlar SPSS ile analiz edilmiştir. Bulgular: Verileri değerlendirilen tüm tekrarkayan gebelik kaybı olgularımızdan %54,34'ünde gebelik kaybının nedeni açıklanamamıştır. Açıklanamayan tekrarlayan gebelik kaybı olan olguların %25.7'sinde tiroid disfonksiyonu saptanmış olup bu olguların %95,9'unda ise subklinik hipotiroidi saptanmıştır. Açıklanamayan tekrarlayan gebelik kaybı ve subklinik hipotiroidi olmayan grupta ortalama gravida sayısı 5,0±1,5 saptanmış iken açıklanamayan tekrarlayan gebelik kaybı olup subklinik hipotiroidi olan grupta ise 4.3± 1,2 olarak saptanmış olup aradaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p: 0.03). Her iki grupta HELLP sendromu, gestasyonel diyabetes mellitus , polihidramnios, oligohidramnios, dekolman plasenta, plasental invazyon anomalileri, kolestaz ve 20 hafta üzeri intrauterin ölüm gibi antenatal olumsuz gebelik sonuçlarının gelişmesi açısından istatistiksel olarak bir anlam saptanmamıştır (p>0,05). Subklinik hipotiroidi ve açıklanamayan tekrarlayan gebelik kaybı olan grupta gebelikte hipertansif hastalık bulunma oranı %20 olarak bulunmuşken, diğer grupta bu oran %6,3 olarak saptanmıştır. Yani iki grup arasındaki hipertansif hastalık açısından olan bu fark istatistiksel olarak anlamlıdır (p=0,009). Her iki grup arasında yenidoğan doğum ağırlıkları açısından anlamlı bir fark saptanmış olup tiroid hastalığı olmayan grupta 3301,0±593,5 iken, diğer grupta 3147,4± 437,4 olarak daha düşük olarak belirlenmiştir (p=0,019). Ayrıca açıklanamayan tekrarlayan gebelik kaybı olan olgularda, subklinik hipotiroidi olan grupta olmayanlara göre yaklaşık 3 kat hipertansif hastalık riskinin arttığını tespit edilmiştir (OR: 2.99 %95 CI 1.04-8.62; p:0.042). Yine istatistiksel anlamlı olarak tiroid hastalığı olup tedavi alan çalışma grubunda doğum ağırlığının tedavi almayan gruba göre daha düşük olduğu tespit edilmiştir. Açıklanamayan tetkrarlayan gebelik kaybı olgularında gebelik öncesi TSH değerlerinin preeklampsi gelişimini tahmin etme performansı gösteren ROC (Receiver Operating Characteristic) analizi sonucuna göre TSH kesme değeri 1,63 mIU belirlenmiş olup TSH>1.63 mIU olup tedavi almayan grupta hipertansif hastalık gelişim oranı %35,7 iken TSH>1.63 mIU olup tedavi alan grupta bu oran %23,3 olarak saptanmıştır (p:0,001). Sonuç: Açıklanamayan tetkrarlayan gebelik kaybı ve subklinik hipotiroidi olan kadınların sonraki gebeliklerinde preeklampsi/eklampsi gelişimi üzerine etkisi bulunmaktadır. Özellikle gebelik öncesi TSH düzeyi >1.63 mIU ve üzerinde ise preeklampsi sıklığı daha fazla görülmektedir. Bu nedenle gebelik öncesi TSH düzeyi bu eşiğin altına indirilmeli ve tedavi ile bu hastalarda PE gelişiminin önlenebileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: Investigation of the frequency of thyroid dysfunction in cases with unexplained recurrent pregnancy loss and its effects on the next pregnancy and newborn. Materials and Methods: The population of our study consists of cases with two or more pregnancy losses and thyroid dysfunction, who applied to Zeynep Kamil Gynecology and Pediatrics Training and Research Hospital between 01/06/2015-01/11/2020. 3827 women admitted to our hospital due to recurrent pregnancy loss were analyzed retrospectively from hospital automation system records. The etiology of 1439 cases of recurrent pregnancy loss was explained and these cases were excluded from the study. Data of 1606 cases of recurrent pregnancy loss could not be reached. 782 cases with unexplained recurrent pregnancy loss included in the study were evaluated. While 201 of these cases had thyroid dysfunction, no thyroid dysfunction was found in 581 cases. Pregnancy of 99 women from the group with thyroid dysfunction resulting in a live birth of 22 weeks or more, and of 80 women from the group without thyroid dysfunction that resulted in a live birth of 22 weeks or more were determined and evaluated. In our study, we divided our cases into 2 groups. The cases with unexplained recurrent pregnancy loss and thyroid dysfunction and with a gestation of 22 weeks or more were evaluated in the first group, while the cases with unexplained recurrent pregnancy loss and thyroid dysfunction and a pregnancy of 22 weeks or more were evaluated in the second group. The control group of the study consisted of subjects who met the inclusion criteria and did not have thyroid dysfunction. Out of 99 cases constituting the case group, overt hypothyroidism was found in 1 case and hyperthyroidism was found in 3 cases and were excluded from the evaluation. 95 cases with subclinical hypothyroidism were evaluated. In the control group, multiple pregnancy was detected in 1 of 80 cases who met the research criteria, and this case was excluded from the study. Then, pre-pregnancy data, pregnancy outcomes, newborn outcomes, and postpartum maternal outcomes between the two groups were analyzed retrospectively by means of the hospital automation system and by telephone communication with the patients with insufficient data, and the results were analyzed with SPSS. Results: The cause of pregnancy loss could not be explained in 54.34% of all recurrent pregnancy loss cases whose data were evaluated. Thyroid dysfunction was found in 25.7% of cases with unexplained recurrent pregnancy loss, and subclinical hypothyroidism was found in 95.9% of these cases. While the mean number of gravida was 5.0±1.5 in the group without unexplained recurrent pregnancy loss and subclinical hypothyroidism, it was 4.3± 1.2 in the group with unexplained recurrent pregnancy loss and subclinical hypothyroidism, and the difference was statistically significant (p: 0.03) . In both groups, there was no statistical significance in terms of the development of adverse antenatal pregnancy outcomes such as HELLP syndrome, gestational diabetes mellitus, polyhydramnios, oligohydramnios, ablatio placentae, placental invasion anomalies, cholestasis and intrauterine death over 20 weeks (p>0.05). While the rate of hypertensive disease during pregnancy was found to be 20% in the group with subclinical hypothyroidism and unexplained recurrent pregnancy loss, this rate was found to be 6.3% in the other group. In other words, this difference between the two groups in terms of hypertensive disease is statistically significant (p=0.009). A significant difference was found between the two groups in terms of newborn birth weights, while it was 3301.0±593.5 in the group without thyroid disease, while it was 3147.4±437.4 in the other group (p=0.019). In addition, it was determined that the risk of hypertensive disease increased approximately 3 times in cases with unexplained recurrent pregnancy loss compared to those without subclinical hypothyroidism (OR: 2.99 95% CI 1.04-8.62; p: 0.042). Again, statistically, it was determined that the birth weight of the study group who had thyroid disease and received treatment was lower than the group that did not receive treatment. According to the result of the ROC (Receiver Operating Characteristic) analysis, which shows the performance of predicting the development of preeclampsia in pre-pregnancy TSH values in cases of unexplained recurrent pregnancy loss, the TSH cut-off value was determined as 1.63 mIU, and the rate of development of hypertensive disease in the untreated group was 35.7%. TSH was >1.63 mIU, and this rate was 23.3% in the treated group (p:0.001). Conclusion: Women with unexplained recurrent pregnancy loss and subclinical hypothyroidism have an effect on the development of preeclampsia/eclampsia in subsequent pregnancies. Especially if the TSH level before pregnancy is >1.63 mIU and above, the frequency of preeclampsia is higher. Therefore, pre-pregnancy TSH level should be lowered below this threshold and it is thought that the development of PE in these patients can be prevented with treatment.