Akut koroner sendromlu hastalarda kalp tipi yağ asid bağlayıcı protein (H-FABP) düzeyinin akut koroner sendrom risk skorları ile ilişkisi
Relation between heart-type fatty acid binding protein (H-FABP) levels and acute coronary syndrome risk scores in patients with acute coronary syndrome
- Tez No: 453859
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK ALTUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Akut koroner sendrom (AKS) tanılı hastalarda kalp tipi yağ asit bağlayıcı proteinin (H-FABP) koroner arter hastalığının (KAH) yaygınlığı, ciddiyeti ile olan ilişkisini ve erken tanı koymada kullanılabilirliğini araştırdık. Yöntem: Biz çalışmamızda Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Tıp Fakültesi hastanesi acil servisi ve kardiyoloji kliniğine başvurup evrensel kılavuzlarda (Europan Society of Cardiology ve American Heart Association da) tanımlandığı gibi AKS tanısı almış olan ve yine bu kılavuzlardaki öneriler doğrultusunda tanı ve tedavi amaçlı koroner anjiografi (KAG) yapılması planlanan 110 hasta aldık. Bu hastalardan hastanemize ilk başvuru anı ve 6.saatte kan alınarak tıbbi biyokimya laboratuvarına gönderildi. Elisa yöntemi ile HK401 HUMAN H-FABP kiti kullanılarak H-Fabp düzeyleri ölçüldü. Bulgular: Başvuru anında baktığımız kardiyak markırlar içerisinde sensivitesi en yüksek olarak H-fabp %82,7, spesifitesi %83,3, pozitif prediktif değeri %97,6, negatif prediktif değeri %37,0, test güvenirliği %82,7 idi. 6.saat bakılan H-fabp için sensivite %78,6, spesifite %100,0, pozitif prediktif değer %100,0 negatif prediktif değer %36,4, test güvenirliği %80,9 du.Hastaların başvuru anında bakılan H-fabp'ın pozitif veya negatif olmasına göre sınıflandırdığımızda her iki grupta da Global Registry of Acute Coronary Events (GRACE), SYNergy between PCI with TAXUS™ and Cardiac Surgery (SYNTAX) ve Gensini risk skorları ile istatiksel olarak anlamlı ilişki görülmedi (p: 0,056, p:0,791, p: 0,278). H-fabp pozitif olan grupta Grace risk skoru ve Gensini risk skoru daha yüksek olmasına rağmen; H-fabp negatif hasta grubunda Syntax risk skoru daha yüksekti. Hastaların 6.saat bakılan H-fabp'ın pozitif veya negatif olmasına göre sınıflandırdığımızda H-fabp pozitif olan grupta Grace ve Gensini risk skorları ile istatiksel olarak anlamlı ilişki saptanırken (p: 0,003, p: 0,011); Syntax risk skoru ile istatiksel olarak anlamlı ilişki saptanmadı (p: 0,984). Sonuç: H-fabp'ın kardiyak risk skorları ile olan ilişkisini göstermiş olmakla birlikte, AKS'li hastaların prognozunu değerlendirmede kullanılabilirliğini ve H-fabp'ın hem erken tanıda hem de geç başvurularda spesifitesi %100,0 olduğundan kesin tanıda kullanılabilecek kardiyak markır olduğunu gösterdik. Çalışmamızın bilime katkısı bulunmakla birlikte, bu konuda daha geniş katılımlı çalışmaların yapılmasında gerek duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Introduction: We investigated the use of cardiac fatty acid binding protein (H-FABP) in the diagnosis of acute coronary syndrome (ACS) and it's relation to the prevalence, severity, and early diagnosis of coronary artery disease (CAD). Methods: In our study, we received 110 patients who were admitted to Çanakkale Onsekşiz Mart Univercity emergency department and cardiology clinic and who were diagnosed with ACS as defined in the universal guidelines (Europan Society of Cardiology and American Heart Association) and who were also scheduled to undergo coronary angiography (CAG) for diagnosis and treatment in accordance with the recommendations in these guidelines. From these patients, the first time they applied to the hospital and 6 hour later blood sample was taken and sent to our the medical biochemistry laboratory. H-Fabp levels were measured using the HK401 HUMAN H-FABP kit by Elisa method. Results: Among the cardiac markers we looked at at the time of admission, the highest sensitivity was H-FABP 82.7%, specificity 83.3%, positive predictive value 97.6%, negative predictive value 37.0%and test reliability 82.7%. At 6th hour for H-FABP, Sensitivity, specificity, positive predictive value, negative predictive value, and test reliability were 78.6%, 100.0%, 100.0%, and 80.9%, respectively we classified the patients according to whether the H-FABP was positive or negative at the time of admission. Both groups had no statistically significant relationship with the Global Registry of Acute Coronary Events (GRACE), SYNergy between PCI with TAXUS ™ and Cardiac Surgery (SYNTAX) and Gensini risk scores (p: 0,056, p:0,791, p: 0,278). Although the Grace and Gensini risk scores were higher in the H-FabP positive group, Syntax risk score was higher in H-FabP negative patient group. When we classify the patients according to whether they are positive or negative for H-FABP at 6th hour, we found a statistically significant relationship between Grace and Gensini risk scores (p: 0,003, p: 0,011) in H-FabP positive group; There was no statistically significant relationship with Syntax risk score (p: 0,984). Discussion: We have demonstrated that since the association of H-FABP with cardiac risk scores, H-FABP could be used to assess prognosis of patients with ACS and since H-FABP has 100%specificity in both early-onset and late-onset patients it's a cardiac marker that could be used in definitive diagnosis. it is necessary to carry out more extensive studies in this field.