Hemodiyaliz hastalarında akut volüm kaybında periferal perfüzyon indeksi değişiminin araştırılması
To investigate the alteration of peripheral perfusion index DUE to acute loss in hemodialysis patients
  1. Tez No: 453867
  2. Yazar: HALİL BEGGİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT DAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET Amaç: Kritik hastalarda ve akut volüm kayıplarında, sempatik sistem aktivite artışına sekonder periferal doku perfüzyonunun azaldığı çeşitli yöntemler kullanılarak gösterilmiştir. Hemodiyaliz hastalarında, saatler içinde litrelerce sıvı intravasküler alandan çekilmekte ve bu durum, hastaların volüm durumunda değişime neden olmaktadır. Bu süreç makrovasküler hemodinamik parametrelerle takip edilmiş ancak, ultrafiltrasyona bağlı oluşan bu volüm değişiminin periferal doku perfüzyonuna etkisi net değildir. Bizim amacımız hemodiyaliz hastalarındaki volüm değişiminin periferal doku perfüzyonuna etkisini, periferal perfüzyon indeksi ölçüm yöntemini kullanarak incelemektir. Yöntem: Dışlama kriterlerini taşımayan ve kronik aralıklı hemodiyaliz tedavisi alan 94 adet son böbrek yetmezliği hastası çalışmaya dahil edilmiştir. Gönüllülerden hemodiyaliz öncesi, hedef ultrafiltrasyon değerinin % 50 sine ulaşılınca ve hemodiyaliz sonrası olmak üzere üç kez periferal perfüzyon indeksi değeri ve diğer vital değişkenler ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective: Decrease in peripheral tissue perfussion secondary to symphathetic nervous system activation in critically ill patients and acute volume depletion have been proven using multiple techniques. In hours several liters of fluid are withdrawn from patients under hemodialysis and this causes an alteration of volume status of patients. This process was tracked by macrovascular hemodynamic parameters but the effect of the volume alteration to peripheral tissue perfusion due to ultrafiltration is not clear. Our purpose is to investigate the effect of volume alteration to peripheral tissue perfusion by measuring the peripheral perfusion index in hemodialysis patients. Method: 94 patients with end-stage renal disease(ESRD) who have intermittant hemodialysis treatment and those who did not meet the exclusion criteria were included in the research. The peripheral perfusion index values and other vital signs were measured three times respectively before hemodialysis, when ultrafiltration target value hit 50 percent and after hemodialysis.