Yenidoğan hastalarını ameliyathanede hipotermiden koruyabiliyor muyuz?
Can we protect newborn patients from hypothermia in the operating room?
- Tez No: 711631
- Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM UYAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Giriş: Anestezi uygulamaları sırasında hipotermi sık görülen ciddi bir sorundur. Cilt yüzey alanının vücut hacmine oranının yetişkinlere göre daha yüksek olması nedeniyle yenidoğanlarda ısı kaybı ve sonuçta hipotermi daha fazla görülür. Bu çalışmada yenidoğan döneminde opere olan hastalarda hipotermi insidansının belirlenmesi ve nedenlerinin ortaya konulması hedeflendi. Materyal ve Metod: Bir yıllık bir dönemde yenidoğan döneminde opere edilen 63 hasta retrospektif olarak çalışmaya alındı. Tüm hastalara özofajial veya rektal olarak sıcaklık monitörizasyonu uygulandı. Hipotermi (HT) vücut sıcaklığının
Özet (Çeviri)
Introduction: Hypothermia is a common and serious problem during anesthesia applications. Since the ratio of skin surface area to body volume in newborns are higher than adults, heat loss and ultimately hypothermia are more common in intraoperative period. In this study, it is aimed to determine the incidence and independent risk factors of hypothermia in the neonatal period. Materials and Methods: This retrospective observational cohort study included 63 patients who were operated in the neonatal period in a one-year period. All patients underwent esophageal or rectal temperature monitoring. Hypothermia (HT) was interpreted as a decrease in body core temperature