Toplum kökenli pnömonide (TKP) antibiyotik tedavi başarısının kan biyobelirteçleri ile değerlendirilmesi
Evaluation of success of antibiotic therapy with blood biomarkers in community-acquired pneumonia
  1. Tez No: 453902
  2. Yazar: ÖZLEM OYARDI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET DOĞU NEBİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Eczacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Toplum kökenli pnömoni tüm dünyada sık karşılaşılan, morbidite ve mortaliteye neden olan bir sağlık sorunu olarak karşımıza çıkmaktadır. TKP'nin prognozunu değerlendirmek için pek çok kan biyobelirteci kullanılmaktadır. Bu biyobelirteçlerin normal sınırların üzerinde seyretmesinin prognozun kötü oluşuyla ilgili olduğunu gösteren pek çok çalışma vardır. Biz çalışmamızda, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi göğüs hastalıkları kliniğinde Ocak 2011-Ocak 2016 tarihleri arasında TKP tanısı ile yatan 79 hastanın başlangıçta ve 10 günlük antibiyotik tedavisinden sonra CRP, lökosit sayısı, nötrofil sayısı, lenfosit sayısı, nötrofil/lenfosit oranı, eritrosit sedimentasyon hızı, eritrosit dağılım genişliğindeki değişimlerini istatistiksel olarak inceledik. Çalışma sonucunda CRP, sedimentasyon, lökosit, nötrofil sayısı, lenfosit sayısı ve nötrofil/lenfosit oranı istatistiksel olarak anlamlı bulunmuşlardır (p0,05). Hastalığın tedavisinin izleminde kullanımları uygun değildir.
Özet (Çeviri)
Community-acquired pneumonia (CAP) emerges as a common health problem causing significant morbidity and mortality all over the world. Several biomarkers are used to evaluate the prognosis of the CAP. There are several studies, which indicate that high levels of these biomarkers are in relation with poor prognosis. In this study, we aimed to investigate the statistically changes in amount of CRP, leukocyte count, neutrophil count, lymphocyte count, neutrophil / lymphocyte ratio, erythrocyte sedimentation rate and erythrocyte distribution width before and after 10 days of using antibiotic treatment in 79 patients hospitalized with a diagnosis of CAP in Ankara University Medical School chest clinics between January 2011 and January 2016. As a result of the study, CRP, sedimentation, leukocyte, neutrophil count, lymphocyte and neutrophil / lymphocyte ratio were found statistically significant (p0.05). Using for monitoring the treatment of disease are not suitable.