Farklı fakültelerde eğitim gören ilk ve son sınıf öğrencileri arasında periodontal durum farkındalığının değerlendirilmesi
Assessment of the awareness of periodontal condition among freshman and senior university students studying in different faculties
  1. Tez No: 453901
  2. Yazar: NECMETTIN YETA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERAL GÜNHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Her hastalıkta olduğu gibi periodontal hastalıklarda da kişilerin hastalık etkeni ve bulgularını biliyor olması hastalığın erken tanısı açısından önemlidir. Bu bağlamda farkındalığı arttırmak, periodontal hastalığın önlenmesinde önemli bir faktördür. Bu amaca yönelik olarak farklı populasyonlarda periodontal hastalık tarama çalışmaları yapılmaktadır Bu tarama çalışmalarında klinik muayene yöntemi altın standart olsa da, bu yöntem maliyetli olup kaynak gerektirir. Öz-bildirimin kullanımı, araştırma için veri elde etmede daha kolay ve düşük maliyetli bir yöntemdir ve ağız sağlığı programlarının oluşturulmasını destekler niteliktedir. Bu yöntemle üniversite öğrencileri arasında periodontal farkındalık ile ilgili durum değerlendirmesi yapmak ve olası eksiklikleri gidermeye yönelik çalışmalar yürütmek mümkün olabilecektir Çalışmamızın amacı“her hangi bir dişeti hastalığınız olduğunu düşünüyor musunuz?”sorusuna verilen cevaplar ile klinik muayene sonucu elde ettiğimiz verileri karşılaştırarak farklı fakültelerde okuyan ilk ve son sınıf üniversite öğrencilerinde periodontal durum farkındalığını değerlendirmek ve durum tespiti yapmaktır. Çalışmaya yaş ortalaması 20,78 ± 2,52 olan, 166 kadın ve 122 erkek olmak üzere toplamda 288 üniversite öğrencisi dâhil edilmiştir. PI, GI, CPITN, PD, dişeti çekilmesi ve BOP ölçümlerini içeren periodontal klinik parametreler kaydedilmiştir. Katılımcı öğrencilerin periodontal durumlarını ifade edebilmeleri için hazırlanan anket formu kullanılmıştır Çalışmamıza katılan Ankara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi ilk ve son sınıf öğrencileri ile Eczacılık Fakültesi ilk ve son sınıf öğrencilerine sorulan“herhangi bir dişeti hastalığınız olduğunu düşünüyor musunuz?”sorusuna verilen cevap ile sondalamada kanama (BOP) değerlerleri kullanılarak farkındalık düzeyi tesbit edilmiştir Çalışmamıza katılan, farkında olan ve farkında olmayan katılımcıların öz-bildirim anketi sorularına vermiş oldukları cevapların sonucunda farkındalık oranı %35.1 olarak bulunmuştur. Cinsiyet açısından değerlendirdiğimizde de katılımcı öğrenciler arasında istatistiksel olarak anlamlı düzeyde bir fark çıkmaması ile birlikte kadın katılımcıların farkındalık oranı %33.1, erkek katılımcıların farkındalığı %37.7 olarak belirlenmiştir. Kliniğimize davet edilen üniversite öğrencilerinin periodontal durum farkındalığı yapılan birçok çalışmanın sonuçlarına göre daha düşük düzeyde bulunmuştur. Üniversite çağındaki öğrencilerde farkındalığın arttırılması ve periodontal hastalık prevalansının düşürülmesine yönelik olarak farkındalığın toplumsal düzeyde yaygınlaştırılması gerekmektedir. Bu nedenle geniş kapsamlı çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
As in every disease, knowing the factors of sickness and symptoms is vital in terms of early diagnosis. In this sense, awareness raising is an important factor in the prevention of periodontal disease. Accordingly, periodontal disease screening studies have been conducted in various populations. Although clinical examination is the coral method in these screening studies, it is costly and requires funding. Thus, encouraging self-declaration is an easier and less costly method in gathering data for research and supportive in forming dental health programs. In this way, raising periodontal awareness among university students and compensating the possible flaws can be achieved. The aim of the study is to compare the data based on the freshman and senior students' own answers to the question:“Do you think you have a gum disease?”and clinical examination results of the same subjects to find out their awareness related to the periodontal condition and clarify the conditions. 288 university students (166 Female, 122 Male), ranging from 20.78 ± 2.52 average age, are included in the study. Periodontal clinic parameters were recorded, including PI (Plaque Index), GI (Gingival Index), CPITN (Community Periodontal Index Treatment Need), PD (Probing Depth), GR (Gingival Recession, and BOP (Bleeding on Probing) measurements. A survey was conducted to find out the periodontal conditions. The level of awareness was identified based on the question“Do you think you have a gum disease?”and bleeding on probing values were addressed to freshman and senior students at Dentistry Faculty and Pharmacy Faculty of Ankara University The survey results showed that the level of awareness was 35.1%. Although there is no significant difference between female and male participants, the percentages are as follows: 33.1% (female); 37.7% (male). The result of the study revealed that the participants' level of awareness is lower compared to the results in the literature. Awareness raising among university students and awareness related to decreasing periodontal disease prevalence needs to be extended in the society at large. For this reason further studies need to be conducted.