Smear sonucunda atipik skuamöz hücre saptanan hastalarda serviks premalign ve malign lezyonlarının saptanma sıklığının belirlenmesi
Determining the frequency of finding cervical premalign and malign lesions in patients having atypical squamous cells as seen in smear results
  1. Tez No: 453926
  2. Yazar: SAIDA SAMADLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İNCİM BEZİRCİOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
GİRİŞ: Servikal sitolojik taramada saptanan epiteliyal anomaliler içerisinde şimdiye kadar HSIL, LSIL ile ilgili çok sayıda çalışma yapılmıştır. Buna karşılık Atipik Skuamoz hücreler (ASC) ile daha az çalışılmış olup, bu konuda daha az bilgi bulunmaktadır. AMAÇ: Biz de sitoloji sonucu ASC olan lezyonlardan premalign ve malign lezyonların gelişme olasılığını belirlemek, nasıl değerlendirildiklerini araştırmak amacıyla bu çalışmayı planladık. MATERYAL VE METOD: Çalışma retrospektif çalışma olup, Sağlık Bakanlığı İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği kapsamında 30 Eylül 2010 – 30 Eylül 2015 tarihleri arasındaki yapılan smear sonucu ASC (ASC-US ve ASC-H) saptanan hastalar ile çalışma grubu oluşturulmuştur. Bu hastalarda serviksin premalign ve malign lezyonlarının saptanma sıklığı belirlenmiştir. ASC-US ve ASC-H hasta grupları yaş, gebelik sayısı, paritesi, abortus sayısı, infertilite, kontraseptif kullanımı, cinsel yol ile bulaşan hastalık, sistemik hastalık, cerrahi öykü varlığı açısından değerlendirilmiştir. Hastaların tanı, tedavi ve takip uyumu değerlendirilmiştir. İstatistiksel analizi için Pearson Chi-Square ve Fisher's Exact test, Mann Whitney-U istatistiksel yöntemleri kullanılmıştır. BULGULAR: ASC populasyonunda toplam %12,7 oranında premalign ve malign lezyon saptanmıştır. ASCUS grubunda %4,7 premalign lezyon mevcut iken, servikal sitoloji sonucu ASC-H olan hastalarının %28,7 premalign, %9 malign lezyonlar bulunmuştur. ASC-US grubunda ise malignite hiç saptanmamıştır. ASC-US'un saptanma sıklığı %15,4, ASC-H'in saptanma sıklığı ise % 4,8 olarak hesaplanmıştır. ASC 'lı olularda ortanca yaş 41 olarak saptanmıştır.Toplam ASC olgularının %30,8'ine, ASC-US olgularının % 21,4'üne, ASC-H'li olgunun %60,6'sına biopsi işlemi uygulanmıştır. Çalışmamızın sonucuna göre %69,6 ASC'lı olgunun , %39,3 ASC-H'li olgunun tedavi olmadığı saptanmıştır. Çalışma grubumuzdaki ASC'li hastaların %75,7'si, ASC-US olgularının %79,5'i, ASC-H olgularının %63.6'i izlemden çıktığı tespit edilmiştir. SONUÇ: Smear sonucu ASC olan olgularla karşılaşıldığında, kesin tanının tespit edilmesinin, zamanla progrese eden lezyonlar olması açısından izleme alınmasının önemi hekimler ve hastalar tarafından bilinmelidir. ASC durumunun hekimler ve hastalar tarafından öneminin göz ardı edilmesi malign lezyon gelişme potansiyeli olan bu olguların gözden kaçırılmasına sebep olmaktadır. Diğer taraftan yönetiminin doğru yapılamaması gereksiz fazla müdahalelere sebep olmaktadır. ANAHTAR KELİMELER: Atipik Skuamoz hücreler; Servikal sitolojik tarama; Serviksin premalign lezyonu; Serviksin malign lezyonu
Özet (Çeviri)
BACKGROUND: Among epithelial anomalies determined during cervical cytologic screening, numerous works are accomplished as relating HSIL and LSIL. On the contrary, less work is realised for atypical squamous cells (ASC) and less information is had as relating with this subject matter. OBJECTIVE: We have planned this study to specify the probability of development for premalign and malign lesions among lesions with cytology result being ASC, and to investigate how they are evaluated. METHODS: This study is retrospective and a a work group is formed with the patients, the outcome of smear tests of whom was ASC (ASC-US ve ASC-H) as per the tests conducted between the dates of 30th of September,2010 and 30th of September,2015 within the scope of Ministry of Health İzmir Katip Çelebi University Atatürk Training and Research Hospital Gynecology and Obstetrics Clinic. For these patients, the frequency of finding premalign and malign lesions in cervix was determined. Patient groups with ASC-US and ASCH were evaluated as per their age, frequency of pregnancy, parity, number of abortus, infertility, contraseptive usage, sexually transmitted diseases, systemic disease, and surgical history. Conformity of diagnosis, treatment and follow up of patients was evaluated. For statistical analysis, Pearson Chi-Square, Fisher's Exact test, and Mann Whitney-U statistical methods were used. RESULTS: In ASC population, premalign and malign lesions with a total rate of %12,7 were determined. While premalign lesions with rate %4,7 were found in ASCUS group, prelaming lesions with rate %28,7 and malign lesions with rate %9 were found in patients whose cervical cytology results were ASC-H. In ASC-US group, no malignity was determined. The frequency of finding ASC-US was %15,4 and the frequency of finding ASC-H was %4,8. For occurances with ASC, average age was determined to be 41. Biopsy was applied to %30,8 of ASC incidents, to %21,4 of ASC-US incidents, and to %60,6 of ASC-H incidents. According to the result of our study, it was determined that %69,6 of incidents with ASC and %39,3 of incidents with ASC-H' were not treated. It was found out that among our study group, %75,7 of patients with ASC, %79,5 of incidents with ASC-US, and %63,6 of incidents with ASC-H were removed from follow up. CONCLUSION: For cases with smear results of ASC, it should be acknowledged by the doctors and patients that it is vital to make follow up as regards to lesions that can make progress in time and as regards to making definite diagnosis. Negligence of importance relating with ASC incidents by the doctors and patients, gives result to losing sight of these incidents having potential to develop lesions. On the other hand, not managing the cases in a correct way can cause unnecessary over-intervention. KEY WORDS: Atypical squamous cells; Cervical cytological screening; Cervical premalign lesion; Cervical malign lesion.