İdiyopatik granülomatöz mastit tedavisinde cerrahinin kombine kortikosteroid ve cerrahi ile karşılaştırılması, prospektif randomize çalışma
Comparison of surgery with combined corticosteroid and surgery in idiopathic granulomatous mastite treatment, prospective randomize operation
  1. Tez No: 453930
  2. Yazar: MEHMET PATMANO
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPER CELAL AKCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Granülomatöz mastitli hastalarda steroid kombinasyonu ile ve steroid tedavisi kullanmadan klinik iyileşmede tedavi etkinliğini karşılaştırmaktır. Hastalar ve Yöntem: Çalışmaya Etik Kurul ve hasta onayı alındıktan sonra meme ve endokrin polikliniğine başvuran ve tetkikler sonucu granülomatöz mastit tanısı alan yaşları 23 ile 63 arasında değişen 30 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Hastalar kura yöntemi ile antibiyotik ve cerrahi grubuna(cerrahi grup) ve steroid ve cerrahi grubuna(steroid grubu) olacak şekilde gruplandırıldı. İlk grupta 1 hafta süre ile günde 2 doz ampisilin-sülbaktam 375mg tb ardından 32mg prednizolon ile tedaviye başlanıldı ve her 2 hastada bir prednizolon dozu 8mg azaltılarak 8 hafta sonrasında 2 hafta aranın ardından hastalara cerrahi tedavi uygulandı. Diğer grupta ise 1 hafta süre ile günde 2 doz ampisilin-sülbaktam375mg tb tedavi sonrasında cerrahi tedavi uygulandı. Hastalar 2 yıllık takip sonunda nüks başta olmak üzere etiyolojiye yönelik faktörler açısından incelendi. Bulgular: Gruplar arasında demografik özellikler, sigara kullanımı, oral kontraseptif kullanımı, başvuru şikayetleri, fizik muayene bulguları, lezyon yerleşim yeri, tanı için kullanılan yöntemler açısından anlamlı fark bulunamadı. Takiplerde cerrahi grubunda 1 hastada (%6,7) nüks görülürken, steroid grubunda 3 hastada (%20) nüks görülmüştür, aradaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunamadı(p>0,05). Sonuç: GM tanısı alan hastalarda tüberküloz etiyolojisi dışlandıktan sonra antibiyoterapiye cevap vermeyen hastalarda cerrahi tedavi öncesinde kitle boyutunun küçülmesinde ve seçilmiş hastalarda sistemik steroid tedavisi etkili olabileceği sonucuna vardık.
Özet (Çeviri)
Aim: To compare the efficacy of treatment with clinical cure without the use of steroid combination and steroid treatment in patients with granulomatous mastitis Patients and methods: The study included 30 ethical committees and 30 patients aged 23 to 63 years who were admitted to the breast and endocrine polyclinic after receiving the patient approval and who were diagnosed with end-stage granulomatous mastitis. . Patients were randomly selected to surgery with antibiotic group (surgical group) and surgery with steroid group (steroid group). In the first group treatment with ampicillin-sulbactam 375mg tb 2x1 followed by 32mg prednisolone was started for 1 week, and a prednisolone dose of 8mg was reduced in each 2 patients. After 8 weeks, the patient was treated for 2 weeks and then the patient was treated surgically. Results: No statistically significant differences were found between the groups in terms of demographics, smoking smoking behaviours, oral contraceptive useage, application complaints, physical examination findings, lesion locations, methods used for diagnosis. There was recurrence in one patient (6.7%) in the surgical group and recurrence in 3 patients (20%) in the steroid group. The difference was not statistically significant (p> 0.05). Conclusions: We have concluded that patients who did not respond to antibiotic therapy after exclusion of tuberculosis etiology in patients with GM diagnosis had a smaller size of the mass before surgery and that systemic steroid therapy might be effective in selected patients.