Granülomatöz mastit hastalarında konservatif tedavi ve intralezyoner steroid tedavisi karşılaştırılması
Comparison of conservative treatment and intralesional steroid therapy in patients with granulomatous mastitis
- Tez No: 945116
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN KEREM TOLAN, DR. AYDAN ARSLAN BALKANLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET AMAÇ: İdiopatik Granülomatöz Mastit (İGM), benign karakterine rağmen klinik ve radyolojik olarak maligniteyi taklit edebilen, nadir ve kronik bir inflamatuar meme hastalığıdır. Tanı ve tedavisindeki belirsizlikler, hastalığın yönetiminde klinik zorluklara neden olmaktadır. Bu çalışmada, İGM tanısı almış hastalarda konservatif tedavi ile intralezyoner steroid enjeksiyonlarının klinik etkinliği karşılaştırılarak, tedavi başarısını etkileyen faktörlerin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışma, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği'nde, 01.01.2023–01.01.2025 tarihleri arasında histopatolojik olarak İGM tanısı almış, 18 yaş ve üzeri kadın hastalar üzerinde retrospektif incelenip prospektif veri toplanarak gerçekleştirilmiştir. Tüberküloz dışlanmış, Ehrlich-Ziehl-Neelsen(EZN) boyaması ve Polymerase Chain Reaction (PCR) sonucu negatif olan hastalar çalışmaya dahil edilmiştir. Hastalar rastgele yöntemle iki gruba ayrılmıştır: • Grup 1 (Konservatif Tedavi Grubu): Sadece apse drenajı ve antibiyotik tedavisi uygulanmıştır. • Grup 2 (İntralezyoner Tedavi Grubu): Apsesi olan ve drenaja uygun olan hastalara drenaj sonrasında kavite içerisine 40 mg/ml metilprednizolon enjeksiyonu uygulanmıştır. Her iki grupta tedaviye yanıt süresi, lezyon boyutlarındaki değişim, semptomatik düzelme ve nüks oranları karşılaştırılmıştır. BULGULAR: İntralezyoner metilprednizolon uygulanan hastalarda semptomların daha kısa sürede gerilediği, lezyon boyutlarında daha anlamlı küçülme sağlandığı ve tedavi süresinin belirgin şekilde azaldığı saptanmıştır. Konservatif tedavi uygulanan grupta ise iyileşme süresi daha uzun sürmüş, bazı hastalarda nüks gelişmiş ve tedavi başarısı daha düşük bulunmuştur. SONUÇ İdiyopatik Granülomatöz Mastit (IGM) tedavisinde intralezyoner metilprednizolon enjeksiyonu, konservatif tedaviye kıyasla daha kısa sürede yanıt alınması, sistemik yan etki riskinin olmaması ve yüksek hasta uyumu ile etkili ve güvenli bir tedavi seçeneği olarak öne çıkmaktadır. Bu yöntemin özellikle lokalize lezyonlarda tercih edilebileceği düşünülmekte olup, ileriye dönük geniş örneklemli ve prospektif çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır. ANAHTAR KELİMELER: İdiyopatik Granülomatöz Mastit (IGM), İntralezyoner Steroid, Konservatif Tedavi, Apse Drenajı, Meme Hastalıkları, Kronik İnflamasyon
Özet (Çeviri)
ABSTRACT OBJECTIVE: Idiopathic Granulomatous Mastitis (IGM) is a rare, chronic inflammatory breast disease that, despite its benign nature, often mimics malignancy both clinically and radiologically. Due to the lack of a standardized treatment protocol, managing IGM remains challenging. This study aims to compare the clinical efficacy of conservative treatment versus intralesional steroid injection in patients diagnosed with IGM and to evaluate the factors influencing treatment outcomes. MATERIALS AND METHODS: This retrospective study included female patients aged 18 years and older who were histopathologically diagnosed with IGM between 01.01.2023 and 01.01.2025 at the University of Health Sciences Ümraniye Training and Research Hospital, General Surgery Department. Patients with negative Ehrlich-Ziehl-Neelsen staining and negative tissue PCR for tuberculosis were included. Patients were randomly assigned into two groups: • Group 1 (Conservative Treatment): Received abscess drainage and antibiotic therapy only. • Group 2 (Intralesional Therapy): Treated with intralesional injection of 40 mg/ml methylprednisolone directly into the lesion. The groups were compared in terms of clinical response time, reduction in lesion size, symptom resolution, and recurrence rates. RESULTS: Patients treated with intralesional methylprednisolone showed faster clinical improvement, more significant lesion shrinkage, and shorter treatment duration. No systemic side effects were observed, and treatment compliance was high. In contrast, the conservative treatment group had longer recovery times and a higher recurrence rate. CONCLUSION: Intralesional methylprednisolone injection appears to be a safe, effective, and well-tolerated alternative to conservative treatment in the management of IGM, particularly in cases with localized lesions. Further prospective studies with larger patient populations are warranted to support these findings and establish standardized treatment protocols. KEYWORDS: Idiopathic Granulomatous Mastitis, Methylprednisolone, Intralesional Steroid, Conservative Treatment, Abscess Drainage, Breast Diseases, Chronic Inflammation