Uü suam acil servise kritik hasta başvurusu ve yoğun bakım yatışları: 3 aylık inceleme
Uludag university medical research center, emergency patients with critical applications and intensive care hospitalization on 3 monthly review
- Tez No: 453940
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞULE AYDIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmada; objektif risk belirleme skorlama sistemleri olarak kullanılan; APACHEII ( Acute Physiology and Chronic Health Evaluation), SOFA (Sequential Organ Failure Assessment Score), qSOFA (Quick Sequential Organ Failure Assessment Score), FOUR(Full Outline of UnResponsiveness), GKS (Glasgow Koma Skalası), MEWS (Modifiye Erken Uyarı Skoru) sistemleri kullanılarak; acil servise başvuran dahili grup hastalar arasındaki kritik bakım hastalarının erken belirlenmesi, hastaların acil serviste kalış sürelerini ve acil servis ve yatıştaki mortalite oranlarının belirlenmesi hedeflenmiştir. Elde edilen veriler ile kritik hasta bakım kalitesini arttırmak amaçlanmıştır. Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Acil Servis'ine başvuran, 250 kritik hasta başvurusu bu çalışmaya dahil edildi. APACHEII, SOFA, qSOFA, FOUR, GKS, MEWS skorları hesaplandı.
Özet (Çeviri)
In this study; used as an objective risk assessment scoring systems; with APACHE II (Acute Physiology and Chronic Health Evaluation), the SOFA (Acute Physiology and Chronic Health Evaluation), the qSOFA (quick Sequential Organ Failure Assessment Score), FOUR (Full Outline of UnResponsiveness), GCS (Glasgow Coma Scale), using MEWS (Modified Early Warning Score) systems. We tend to early identification of critical care patients among internal group patients in our emergency department. The target at this study is to determine patients emergency hospital stay and emergency room and hospital mortality rates. It is aimed to increase the quality of patient care with the obtained data. Uludag University Medical Faculty admitted to the hospital emergency room, contact 250 critically ill patients were included in this study. With APACHE II, SOFA, qSOFA, FOUR, GCS, MEWS scores were calculated.