Çocuklarda, abdominal solid organların US ölçümlerinin BT veya MR organ hacimleri ile korelasyonu ve gözlemciler arası uyumu
Sonographic measurements of abdominal solid organs in children: Interobserver agreement and correlation with organ volume on CT or MRI
  1. Tez No: 453945
  2. Yazar: EMRAH TOKLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP YAZICI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
Çalışmanın amacı, çocuk hastalarda abdominal solid organların, BT veya MR'de hesaplanan organ hacimleri ile en yakın korelasyon gösteren sonografik ölçümlerini ve bunların gözlemciler arası uyumunu saptamaktı. Kasım 2015-Aralık 2016 tarihleri arasında, birbirini takip eden 60 hastaya (yaşları 18 ve altında) karın hastalığı nedeniyle prospektif olarak abdominal BT veya MR görüntüleme ve US yapıldı. Çalışmaya sadece, görüntüleme tetkikleri arasında 10 günden fazla süre olmayan hastalar dahil edildi. İki gözlemci, birbirinden bağımsız olarak, önceden belirlenmiş listeye göre karaciğer, dalak ve böbreklerin US boyutlarını ölçtü. Bu iki gözlemcinin bulgularına kör diğer bir gözlemci, BT veya MR'de organların hacimlerini hesapladı. Sonografik ölçümlerin organ hacimleri ile korelasyonu, istatistiksel olarak Spearman korelasyon testi ile değerlendirildi. Gözlemciler arası uyumu değerlendirmek için sınıf içi korelasyon katsayısı (interclass correlation coefficient, ICC) kullanıldı.
Özet (Çeviri)
In our study, we aimed to determine which sonographic measurements of the abdominal solid organs most closely correlate with organ volume as determined on CT or MRI and their interobserver agreement in pediatric patients. From November 2015 to December 2016, 60 consecutive pediatric patients (18 years old or less) prospectively underwent abdominal CT or MRI and sonography as part of an evaluation for abdominal disease. Only the patients whose examinations were performed within 10 days of each other were included in the study. Two independent observers measured sonographic dimensions of the liver, spleen and kidneys according to a predetermined checklist. Another observer who was blinded to the others' results calculated the organ volumes on CT or MRI. The sonographic measuremets were statistically correlated with organ volumes according to Spearman's rank correlation test. Interobserver variation in sonographic measurements was calculated by using an interclass correlation coefficient (ICC).