Vulva kanserinde elektron-yart hibrit tedavi modalitesinin tedavi planlama sistemi ve dozimetrik yöntemlerle incelenmesi
Comparison of vulvar cancer electron-imrt hybrit treatment modality with treatment planning system and dosimetric methods
- Tez No: 453961
- Danışmanlar: PROF. HÜSNÜ MURAT GÜRKAYNAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Onkoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyoterapi Fiziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Vulva kanserinin tedavisinde son yıllarda 3 boyutlu konformal radyoterapi (3BKRT) yerine yoğunluk ayarlı radyoterapi (YART) kullanılmaya başlanmıştır. Bu tez çalışmasında, vulva kanseri tanısı konmuş ve tedavisini tamamlamış 7 hastanın 3BKRT, YART ve elektron-YART birlikteliği kullanılarak hibrit planları yapılmış ve hedef hacim, kritik organ, normal doku integral dozu (NTID) açısından karşılaştırma yapılmıştır. Çalışmada incelenen vulva kanserli hastalarda tümör yatağı bölgesinin yanı sıra çevresindeki lenfatik bölge de tedavi alanına girdiği için geniş alanda radyoterapi uygulanmaktadır. Elektron-YART hibrit tedavi modalitesinde elektron demetlerinin dokudaki hızlı doz düşüşünden faydalanarak kritik organlar daha iyi korunurken, tek başına yoğunluk ayarlı radyoterapi (YART) tedavisindeki normal doku integral dozundaki artış, hibrit tedavi modalitesi uygulaması sayesinde azalmıştır. Üç farklı planlama tekniğinde CTV için D%98, D%2 ve Dmaks, Dort değerlerine; PTV için ise D%95, D%5 ve Dmaks, Dort değerlerine bakılıp karşılaştırma yapılmıştır. Kritik organlarda ise; mesane ve rektum için V40Gy ve Dmaks , bağırsak için V35Gy ve Dmaks , femur başları için V50Gy ve Dmaks dozlarına bakılmıştır. Tez çalışmasının dozimetrik kısmında ise kadın Alderson rando fantomun (25 - 35. kesit aralığı) BT'si çekilip hedef hacimler ve kritik organlar çizilmiştir. TPS'ten aksiyal kesitlere bakılarak TLD konulacak noktalar belirlenip ölçüm alınmıştır. Ölçümlerde ayrıca EBT3 gafkromik filmler de kullanılmıştır. Gafkromik filmler kullanılarak vulva cilt dozunun ölçülmesi sağlanmıştır. TLD ölçüm sonuçları ile TPS dozları ile karşılaştırıldığında %0,9 ile %13 aralığında yüzde fark tespit edilirken, gafkromik film ölçümlerinde bu oran %0,2 ile %4,2 aralığındadır. Gafkromik EBT3 film ölçümlerinin hibrit planlama uygulamaları için TLD' ye göre daha iyi sonuç verdiği gözlemlenmiştir. Tedavi planlama sisteminden alınan verilere göre; kritik organ dozları 3BKRT tekniğinde hem YART hem de elektron- YART hibrit tedavi tekniğine göre daha yüksek bulunmuştur. Elektron-YART hibrit tedavi tekniği ile NTID dozunda diğer iki tekniğe göre anlamlı düşüş gözlemlenmiştir (p = 0,018). Sonuç olarak; vulva kanserinde elektron-YART tekniği, hedef hacimlerde ve vulva cildinde istenilen doz dağılımını sağlarken; kritik yapılar ve NTID de istenen doz limitlerini daha iyi sağlayabilmektedir.
Özet (Çeviri)
In recent years, in the treatment of vulvar cancer, intensity modulated radiation therapy (IMRT) have been used instead of 3 dimensional conformal radiotherapy (3DCRT). In this thesis study, 7 patients who were diagnosed and treated for cancer of the vulva, have been analyzed with using 3DCRT, IMRT and a combination of electron-IMRT hybrid plans in the terms of the comparison of the target volume, critical organs and normal tissue integral dose (NTID) were reviewed. The study examined for wide-field radiation therapy region, which the vulvar cancer patients in the region of the diseased vulva, as well as the surrounding lymphatic region also enters in the treatment area. In electron-IMRT hybrid treatment modalities, the tissues of critical organs are better protected with electrons for treatment advantage of the rapid dose fall off while maintaining alone, intensity modulated radiation therapy (IMRT) is caused increase in normal tissue integral dose in the treatments decreased with the hybrid treatment modality. For CTV D98%, D2%, Dmax and Dmean values; for PTV D95%, D5%, Dmax and Dmean values are examined and a comparison was made in three different planning techniques. Also for critical organs; volumes and doses of V40Gy and Dmax for bladder and rectum, V35Gy and Dmax for the small bowel, Dmax and V50Gy for femoral heads were analyzed. In the dosimetric part of the thesis Alderson Rando woman phantom (25 - 35 section interval) CT scans were taken and contoured the target volumes and critical organs. TPS was observed in the axial cross section for determined the TLD points and then taking measurements in those points. The measurement process was also defined on EBT3 gafchromic films. By using gafchromic films is provided to measure the dose on the skin of the vulva. TLD measurement results compared with TPS doses in the range of 0.9% to 13% differences were taken, while gafchromic film measurements were in 0.2% to 4.2% range. According to TLD, gafchromic EBT3 films were given better results in hybrid planning applications. According to the data obtained from the treatment planning system, critical organ doses in both the 3DCRT and IMRT techniques were found higher than electron-IMRT hybrid technique. Rather than two others, in the technique of Electron-IMRT hybrid treatment, significant decline was observed in the values of NTID (p = 0.018). In conclusion, electron-IMRT technique in vulvar cancer, both it present acceptable better coverage in targets and desirable dose coverage in vulva skin and also better agreements with dose limits in critical structures and NTID.