Seramik ve seramik benzeri materyallerin titanyumla adezyonunda rezin simanın ve yüzey işlemlerinin etkisinin incelenmesi
The effect of surface treatments and resin cement on the adhesion of ceramic and ceramic-like materials to titanium
  1. Tez No: 454008
  2. Yazar: BERKCAN TUNCER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MUHTAROĞULLARI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protez Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Hibrit dayanaklar sadece iki parçalı kişisel dayanak kullanılmasına değil, aynı zamanda tam seramik materyallerden tam anatomik restorasyonlar üretilip, ağız dışında titanyuma simante edilip kullanılmasına da olanak sağlar. Ancak; farklı tam seramik materyallerin Grade V titanyuma (Ti6Al4V) bağlanma dayanıklılığı ve ideal bağlanma prosedürü bilinmemektedir. Bu laboratuvar çalışmasının amacı; Grade V titanyum ile üç farklı tam seramik materyal arasındaki makaslama bağlanma dayanıklılığına farklı rezin simanların ve tribokimyasal kaplamanın etkisinin incelenmesidir. Titanyum barlardan 12x12x15 mm boyutlarında toplamda 120 adet Ti6Al4V örnek bir CNC makinası kullanılarak üretildi. Örnekler 12 adet alt gruba ayrıldı (n=10). Titanyum örneklerden 60 tanesinin simantasyon yüzeyleri CoJet kumuyla tribokimyasal olarak kaplandı. Hem titanyum hem de tam seramik örneklerin simantasyon yüzeylerine bir“universal primer”uygulandı (Monobond Plus). İki farklı rezin siman kullanılarak (Panavia 21 ve Multilink Hybrid Abutment) üç farklı tam seramikten (IPS e.maxCAD, VITA Suprinity ve VITA Enamic) üretilmiş diskler (5mm çap) titanyum örneklere yapıştırıldı. Simantasyonu takiben tüm örnekler 5000 kez ısıl döngüye (5-55oC) tabi tutuldu. Örneklere piston hızı 1mm/dk olacak şekilde üniversal test cihazı kullanılarak makaslama bağlanma dayanıklılığı testi uygulandı. Başarısızlık tiplerinin belirlenebilmesi ve tribokimyasal kaplamanın titanyum yüzeyindeki etkisinin incelenmesi için taramalı elektron mikroskobu kullanıldı. Verilere 0,05'lik güven aralığında tek yönlü varyans analizi testi, alt gruplar arası farklılıkların incelenmesi için ise Post Hoc Duncan testi yapıldı. Ortalama makaslama bağlanma dayanıklılığı değerleri alt gruplarda 15,07±2,00 MPa ile 29,11±6,23 MPa arasında değişti. Kullanılan tam seramik ve rezin simandan bağımsız olarak, titanyum yüzeyine tribokimyasal kaplama yapıldığında istatistiksel olarak anlamlı derecede daha yüksek makaslama bağlanma dayanıklılığı değerleri elde edildi. Tribokimyasal kaplama ve rezin simandan bağımsız olarak, seramikler arasında IPS e.maxCAD en yüksek makaslama bağlanma dayanıklılığı değeri gösterirken VITA Enamic en düşük değerleri gösterdi. Tribokimyasal kaplama ve tam seramik tipinden bağımsız olarak, rezin simanlar arasında Multilink Hybrid Abutment, Panavia 21'den daha yüksek makaslama bağlanma dayanıklılığı değeri gösterdi.
Özet (Çeviri)
Hybrid abutments not only allow using two-piece customized abutments but also fabricating monoblock all-ceramic restorations directly cemented on titanium bases extraorally. However, optimal bonding procedure and bonding strength of different all-ceramics to Grade V titanium (Ti6Al4V) is unknown. The purpose of this in-vitro study was to evaluate the effect of tribochemical coating and different resin cements on shear bond strength between Grade V titanium and three all ceramic material cemented. A total of 120 Ti6Al4V specimens were milled (12x12x15 mm) using Computer Numerical Control (CNC) machine from titanium bar. Specimens were divided into 12 subgroups (n=10). Cementation surfaces of the 60 titanium specimens were tribochemically coated using Cojet sand. Both titanium and all-ceramic specimens' cementation surfaces were treated with a universal primer (Monobond Plus). Three (IPS e.maxCAD, VITA Suprinity and VITA Enamic) all-ceramic discs (5 mm diameter) were cemented to titanium using two different resin cements; Panavia 21 and Multilink Hybrid Abutment. After cementation, all specimens were subjected to 5000 cycles of thermal aging (5–55°C). Shear bond strength test was conducted using a universal testing machine with a crosshead speed of 1 mm/min. Scanning electron microscope was used to determine the mode of failure and the effect of tribochemical coating on the titanium. Data were analyzed with one-way ANOVA and the differences among subgroups were evaluated with Post Hoc Duncan tests with a significance level of 0,05. The mean shear bond strength values ranged from 15,07±2,00 MPa to 29,11±6,23 MPa among groups. Statistically significant higher shear bond strength values were acquired when the titanium surface is tribochemically coated independent from all-ceramic and resin cement. IPS e.maxCAD showed the highest shear bond strength values while VITA Enamic showed the lowest independent from tribochemical coating and resin cement. Multilink Hybrid Abutment showed higher shear bond strength values than Panavia 21 independent from tribochemical coating and all-ceramic material.