Farklı ayak bileği kuvvetlendirme eğitim programlarının ayak taban basıncı ve performans üzerine etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of different ankle strengthening training programs on foot plantar pressures and performance
  1. Tez No: 454007
  2. Yazar: TUĞÇE KALAYCIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VOLGA BAYRAKCI TUNAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Spor, Physiotherapy and Rehabilitation, Sports
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Fizyoterapistliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmanın amacı sağlıklı sedanter erkeklerin ayak bileği çevresi kaslarına uygulanan izokinetik eksentrik (EKS), izokinetik konsentrik (KONS) ve lastik bant (LAS) kuvvetlendirme eğitim programının kas kuvveti, endurans, denge, sıçrama performansı ve ayak taban basıncı, üzerine etkisini araştırmaktadır. Çalışmamıza yaşları 18-26 arasında değişen 64 erkek katıldı. Bireyler izokinetik konsentrik (n = 22), izokinetik konsentrik (n = 21), dirençli lastik bant (n = 21) ayak bileği kuvvetlendirme grubu olarak randomize olarak üç gruba ayrılmıştır. Bu eğitimler haftada 3 gün 8 hafta boyunca bilateral olarak yaptırılmıştır. Tekrar ve set sayıları artırılarak kuvvetlendirme programı zorlaştırıldı. Bireylerin kuvvet, endurans, denge, sıçrama performansları ve ayak taban basıncı eğitim öncesi, sonrası ve eğitimi takiben 1 ay sonra değerlendirildi. Bireylerin konsentrik evertör kas kuvvet ve enduranslarında tüm gruplarda eğitim sonrası her iki taraf için istatistiksel olarak anlamlı artış gözlenmiştir (p0.05). Eksentrik kuvvet değerleri izokinetik gruplarda istatistiksel olarak anlamlı olmadığı bulunmuştur (p>0.05) fakat LAS grubunda eğitim sonrası ve eğitimi takiben 1 ay sonra yapılan ölçümlerde her iki taraf için eksentrik invertor kas kuvvetinde azalma gözlenmiştir (p0.05). Sonuç olarak, izokinetik eğitim programları lastik bant eğitimine göre endurans, kuvvet, patlayıcı kuvvet ve dinamik denge gelişimi açısından daha etkin bulunmuştur. Stabilizasyon kasları içeren ayak bileği kuvvetlendirme eğitim programları özellikle konsentrik olarak uygulandığında performansı geliştirebildiği gözlenmiştir. Ayak bileği kuvvetlendirme programları sporcularda ayak bileği yaralanmasının önlenmesinde ve ayak bileği yaralanmaları sonrası spora dönüşte etkili bir yöntemdir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate isokinetic eccentric (ECC), isokinetic concentric (CON) and elastic band (LAS) strengthening program effects on healty sedantary males' ankles on strength, endurance, balance, jumping performance and foot plantar pressure. Sixty-four males between 18 and 26 years of age participated in the study. The participants divided randolmly three groups which are concentric isokinetic (n = 22), eccentric isokinetic (n=21), elastic resistance ankle strengthening groups (n=21). These trainings were done three days a week, for eight weeks for both side. Strengthening programs procedures were progressively harder by using increase with number of repetation or set. Measurement for evaluating strength, endurance, balance and jumping performances and foot plantar pressure were repeated before, after and 1 month follow up after trainings. There were statistically significant increases in concentric evertor strength and endurance for both sides of the all groups after training program (p0.05).