Obstrüktif uyku apnesi sendromunda allerjik rinitin rolü
The role of allergic rhinitis in obstructive sleep apnea syndrome
  1. Tez No: 454010
  2. Yazar: HAYATİ KALE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TOGAY MÜDERRİS
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Obstrüktif uyku apnesi sendromu (OSAS) uykuda solunum bozukluğu ile karakterize toplumun büyük bölümünü etkileyen bir hastalıktır. Etyolojisinde bir çok faktör suçlanmıştır. Santral, periferik veya mikst tipte bir apne olabilir. Klinik pratikte kulak burun boğaz hastalıları olarak daha çok periferik apnelerle karşılaşılmaktadır. Alerjik rinit hastalığı nazal, nazofaringeal ve faringeal mukozalarda ödem ve konjesyona sebep olabilen bir hastalıktır. OSAS hastalarında alerjik rinit bulgularının da olması OSAS semptomlarını ağırlaştırmaktadır. OSAS tanısı koymadan önce basit bir testle alerjik rinit hastalarının ortaya koyulması ve bu hastaların tedavi edilmesi OSAS'ın tanı ve tedavisini kolaylaştıracaktır. 54 hasta üzerinde yaptığımız bu çalışmada alerjik rinit tarama testi olarak kullanılan SFAR (score for allergic rhinitis) skorlaması ile OSAS'lı hastalarda alerjik rinitin normal hastalara göre daha sık görüldüğünü ve alerjik rinit semptomlarının OSAS'ı yalancı bir şekilde oluşturabileceğini veya alevlendirebileceğini göstermeye çalıştık. OSAS tanısı koymadan önce basit bir tarama testi ile alerjik rinit hastalarını ekarte ederek daha doğru tanı ve tedavi uygulanabileceğini vurguladık.
Özet (Çeviri)
Obstructive sleep apnea syndrome (OSAS) is a disease characterized by disordered breathing while sleeping and it affects a large part of the population. Many factors have been implicated in the etiology. It could be central, pheripheral or mixt. In clinical practise, we face with more pheripheral apnea as otolaryngology specialist. Allergic rhinitis disease is characterized by edema and congestion of the nasal, nasopharyngeal and pharyngeal mucosa. The allergic rhinitis symptoms in patients with OSAS aggravates the symptoms of OSAS. Exploration of allergic rhinitis disease with a simple test before diagnosis of OSAS and the treatment of these patients could fasciliate the diagnosis and treatment of OSAS. In this study with 54 patients, we tried to indicate that allergic rhinitis is more common in patients with OSAS than normal patients and allergic rhinitis symptoms may exacerbate or create false OSAS symptoms with using SFAR ( score for allergic rhinitis) scoring used as a screening test for allergic rhinitis. We emphasized that with a simple screening test, patients with allergic rhinitis could be excluded before diagnosing OSAS and more accurate diagnoss and treatment could be applied to this patients.