Acil servise başvuran 65 yaş ve üstü hastalarda 28 günlük mortalite tahmininde rapid emergency medicine score ve modified early warning score karşılaştırılması
Comparison of the rapid emercency medicine score and modified early warning score in prediction of 28-days mortality of 65 years and older patients who admitted emergency department
- Tez No: 454012
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ERGİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Acil servise başvuran 65 yaş üstü hastalarda mortalite tahmininde kullanılan Rapid Emergency Medicine Score (REMS), Rapid Emergency Medicine Score-Laktat (REMS-L), Modified Early Warning Score (MEWS) ve Modified Early Warning Score-Laktat (MEWS-L) skorlarının güvenilirliğini, etkinliğini karşılaştırmak ve 28 günlük mortalite tahmininde kullanılabilirliğini araştırmaktır. Materyal Metod: Bu çalışma 29 Şubat 2016 – 30 Nisan 2016 tarihleri arasında hastanemiz Acil Servisine başvuran 65 yaş ve üstü 1106 hasta dahil edildi. Sarı ve kırmızı olarak kabul edilen hastalar daha sonra ilgili alanda görevli acil tıp asistanı veya uzmanı tarafından değerlendirildi. Hastanın anamnezi ve özgeçmişi kaydedildi ve hayati bulguları kontrol edildi. Endikasyon dâhilinde olan hastalarda ilk gelişinde kan gazı alındı. Araştırmacılar, klinisyen tarafından elde edilen verileri ile REMS, REMS-L, MEWS ve MEWS-L puanlarını hesaplandı, çalışma formuna kaydedildi. REMS-L hesaplama formülü: REMS+ laktat (mmol/L). MEWS-L hesaplama formülü: MEWS+ laktat (mmol/L). Çalışmaya alınan hastaların telefon numaraları da kaydedildi. Hastaneye yatış verilen hastaların sistem üzerinden takibi yapıldı ve 28 gün içindeki mortaliteleri araştırıldı. Taburcu edilen hastalara 28 günün sonunda verilen telefon numaraları üzerinden ulaşıldı ve durumları öğrenildi. Bu süre sonunda ulaşılamayan hastalar araştırma dışı bırakıldı. Bulgular: Çalışmamız 1106 hastadan oluşmaktadır. Çalışmaya alınan hastaların yaş ortalaması 77,23±7,41 yıl, medyan değeri ise 77 yıl olarak hesaplandı. Hastalarımızın %52,3'ü (n= 578) kadın, %47,7'si (n= 528) erkektir.
Özet (Çeviri)
Introduction: We aimed to compare the safety and efficacy of Rapid Emergency Medicine Score (REMS), Rapid Emergency Medicine Score-Lactate (REMS-L), Modified Early Warning Score (MEWS) and Modified Early Warning Score-Lactate (MEWS-L) scores which used in predicting mortality in patients presented to emergency department aged 65 years and older to investigate their usefulness in 28-day mortality prediction. Material-Methods: The study was carried out between February 29, 2016 - April 30, 2016 at the Atatürk Educational Research Hospital Emergency Service. Prospective observational study included patients aged 65 years and older who were referred to emergency services as red and yellow and who did not have a trauma story. The patients were then assessed by an emergency medical assistant or specialist in charge of the relevant area. The patient's anamnesis and resume were recorded and their vital signs were checked. Blood gas was taken at the first visit to the patients within the indication. REMS, REMS-L, MEWS and MEWS-L scores were calculated and recorded in the study form by the data obtained by the clinician. REMS-L calculation formula: REMS + lactate (mmol / L). MEWS-L calculation formula: MEWS + lactate (mmol / L). The telephone numbers of the patients taken to study were also recorded. Patients admitted to the hospital were followed up through the system and mortality was investigated within 28 days. At the end of the 28th day, the patient was discharged on the phone numbers and the situation was learned. Patients who could not be reached at the end of this period were excluded from the study. Results: The mean age of 1106 patients included in the study was calculated as 77.23 ± 7.41 years and the median value was 77 years. 52,3% (n = 578) of the patients were female and 47,7% (n = 528) were male.