Acil servise başvuran geriatrik hastalarda COVID-19 ilişkili hastane içi mortalite ile acil servis ziyaretindeki tespit edilen klinik ve tanısal parametrelerin ilişkisi
The relationship of COVID-19 related in hospital mortality in geriatric patients registering to emergency department and detected clinical and diagnostic parameters at the emergency department visit
  1. Tez No: 680697
  2. Yazar: GÜLŞAH SABIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ERGİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
GİRİŞ:Covid-19 2019 yılı sonlarında Çin'in Wuhan kentinde başlamış ve kısa sürede tüm dünyada yayılmıştır. Halen etkili bir tedavisi bulunamamıştır. Yaşlı hastalarda ağır seyir gösterdiği bilinmektedir. Bu çalışmada 65 yaş üstü hastaların mortalitesini etkileyen ek faktörlerin değerlendirilerek, Koronavirüs ve mortalite ilişkisinin araştırılması amaçlanmıştır. MATERYAL VE YÖNTEM:Çalışmamızda Ankara Şehir Hastanesi acil servisine Nisan 2020-Eylül 2020 tarihleri arasında başvuran ve Covid-19 tanısı alan 65 yaş üstü 1469 hasta dahil edilmiştir. Çalışma retrospektif olarak yapılmıştır. Hastaların demografik bulguları, laboratuar sonuçları, görüntüleme sonuçları, AVPU ve CURB-65 skorları değerlendirilmiştir. BULGULAR:Çalışma dahil edileme kriterlerini karşılayan 730(%49,7)'u kadın, 739(%50,3)'u erkek 1469 hasta ile yapılmıştır. Hastaların yaşı 65-101 arasında değişmekte olup yaş ortalaması 76.15 olarak bulunmuştur. 28 günlük ölüm varlığına göre biyokimyasal parametreler değerlendirildiğinde; üre, kreatinin, ldh, troponin I, ck, lökosit, lenfosit, d-dimer değerleri ve mortalite arasında anlamlı ilişki saptanmıştır. Yaşamsal bulgular, inotrop tedavi alıyor olmak ve mortalite arasında anlamlı ilişki bulunmuştur. SONUÇ:Çalışmamızda Covid-19 hastalarında mortaliteyi etkileyen faktörler değerlendirilmiş olup, troponin I, prokalsitonin ve ast yüksekliği, toraxbt tutulum oranının %50-75 arasında olması, sp02 değerinin
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION:Covid-19 started in Wuhan, China at the end of 2019 and spread allover the world in a short time. No effectivetreatment has yet beenfound. It is known that it has a severe course in elderlypatients. Inthisstudy, it wasaimedtoinvestigate the relationshipbetween coronavirus and mortalitybyevaluating the additionalfactorsaffecting the mortality of patientsover 65 years of age. MATERIALS AND METHODS:Inourstudy, 1469 patientsover the age of 65 whoappliedto the Ankara City Hospitalemergencydepartmentbetween April 2020 and September 2020 and werediagnosedwith Covid-19 wereincluded. The studywasconductedretrospectively. Demographicfindings, laboratoryresults, imagingresults, AVPU and CURB-65 scores of the patientswereevaluated. RESULTS:The studywasconductedwith 1469 patients, 730 (49.7%) female and 739 (50.3%) male, who met the inclusioncriteria. The age of the patientsranged from 65 to 101, with a meanage of 76.15. When the biochemicalparameterswereevaluatedaccordingto the presence of 28-day death; A significantcorrelationwasfoundbetweenurea, creatinine, ldh, troponin I, ck, leukocyte, lymphocyte, ast, alt, d-dimer values and mortality. A significantcorrelationwasfoundbetween vital signs, being on inotropictherapy, and mortality. CONCLUSION:Inourstudy, the factorsaffectingmortality in Covid-19 patientswereevaluated, and it wasobserved that troponin I, procalcitonin and ast,elevation, thorax CT uptake rate between 50-75%, sp02 value