Acil servise başvuran geriatrik hastalarda klinik kırılganlıkölçeği, fraıl ölçeği ve news-2'nin acil servis sonlanımı vehastane içi mortalite ile ilişkisinin araştırılması
Investigation of the relationship between clinical frailtyscale, frail scale and news-2 with emergency departmentoutcome and in-hospital mortality in geriatric patientsapplied to the emergency department
  1. Tez No: 894179
  2. Yazar: İBRAHİM TATAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZERRİN DEFNE DÜNDAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmanın amacı, acil servise başvuran 65 yaş ve üstü hastalarda“Klinik Kırılganlık Ölçeği”, "FRAIL ölçeği ve Ulusal Erken Uyarı Sistemi-2 (NEWS-2) skorunu kullanarak kırılganlığın ve hastane içi sonlanımın değerlendirilmesi ve bu ölçeklerin kısa dönem (30 gün) mortalite tahminlerini incelemektir. Gereç ve yöntem Bu prospektif kesitsel çalışma Necmettin Erbakan Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Acil Servisinde 15 Kasım 2023 – 28 Şubat 2024 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Bu tarihlerde acil servise travma dışı nedenlerle başvuran, bilinci açık Glasgow Koma Skalası 15 olan 65 yaş ve üzeri 1010 olgu çalışmaya dahil edilmiştir. Olguların Acil Servis başvurularında Klinik Kırılganlık Ölçeği, FRAIL Ölçeği ve NEWS-2 skorları kaydedilmiştir. Bulgular Olguların yaş ortalaması 75,12±6,82 yıl ve %53,2'si erkekti. Klinik Kırılganlık Ölçeği'ne göre olguların %49,9'u kırılgan iken, FRAIL Ölçeği'ne göre olguların %56,1'i kırılgandı. NEWS-2 skoruna göre hastaların %25,8'i 5 ve üzeri puana sahipti. Olguların %37,2'si servise, %16,4'ü yoğun bakım ünitesine yatırıldı. Acil servise ilk başvuru sonrasında olgulardan Klinik Kırılganlık Ölçeğine göre kırılgan saptanan hastaların %10,5'i, kırılgan olmayan hastaların ise %2'si 30 gün içinde mortalite ile sonlandı. FRAIL ölçeğine göre kırılgan saptanan hastaların %9,5'i, pre-kırılgan hastaların %2,2'si 30 gün içinde mortalite ile sonlandı. NEWS-2 skoru 7 ve üzeri olan hastalarda 30 günlük mortalite oranı %15, 5-6 olan hastalarda %11,7 ve 0-4 olan hastalarda %3,9 idi. Yapılan ROC analizine göre hastane içi mortaliteyi tahminde en iyi performans sıralamasının Klinik Kırılganlık Ölçeği, NEWS-2 ve FRAIL Ölçeği olduğu tespit edildi (Eğri altında kalan alanlar 0,760 – 0,709 – 0,677). Youden indeksine göre kesim değerleri Klinik Kırılganlık Ölçeği için 6, FRAIL Ölçeği için 3 ve NEWS-2 puanı için 3 olarak tespit edildi. Sonuç Acil servise başvuran yaşlı hastalarda, Klinik Kırılganlık Ölçeği, FRAIL Ölçeği ve NEWS-2 skoru hastane içi mortalitede (30 günlük) ve hastaneye yatışta belirleyicidir. Otuz günlük mortalitenin öngörülmesinde ise, Klinik Kırılganlık Ölçeği skoru FRAIL ve NEWS-2 skorundan daha başarılıdır.
Özet (Çeviri)
Introduction The aim of this study was to evaluate frailty and in-hospital outcome using the“Clinical Frailty Scale”,“FRAIL scale”and“National Early Warning System-2 (NEWS-2)”score in patients aged 65 years and older who presented to the emergency department and to examine the short-term (30-day) mortality predictions of these scales. Material and methods This prospective cross-sectional study was conducted at the emergency department of Necmettin Erbakan University Faculty of Medicine Hospital between November 15, 2023 and February 28, 2024. During these period, 1010 patients aged 65 and over, who were admitted to the emergency department for non-traumatic reasons and were conscious and had a Glasgow Coma Scale score of 15, were included in the study. The patients' Clinical Frailty Scale, FRAIL Scale and NEWS-2 scores were recorded at admissions. Results The mean age of the cases was 75.12±6.82 years and 53.2% were male. According to the Clinical Frailty Scale, 49.9% of the cases were frail, while 56.1% of the cases were frail according to the FRAIL Scale. 25.8% of the patients had a NEWS-2 score of 5 and above. 37,2% of the cases were admitted to the ward, and 16,4% were admitted to the intensive care unit. After the first application to the Emergency Department, 10.5% of the patients who were determined to be frail according to the Clinical Frailty Scale, and 2.0% of the patients who were not frail died within 30 days. According to the FRAIL Scale, 9.5% of the patients who were determined to be frail and 2.2% of the pre-frail patients died within 30 days. The 30-day mortality rate was 15% in patients with NEWS-2 scores of 7 and above, 11.7% in patients with scores of 5-6 and 3.9% in patients with scores of 0-4. ROC analysis revealed that the best VII performance ranking in predicting in-hospital mortality was determined to be the Clinical Frailty Scale, NEWS-2, and FRAIL Scale, respectively (Areas under the curve: 0.760 – 0.709 – 0.677). According to the Youden index, the cut-off values were determined as 6 for the Clinical Frailty Scale, 3 for the FRAIL Scale, and 3 for the NEWS-2 score. According to the ROC curve of our analysis, all scales were evaluated as tests that can be used to predict mortality. Conclusion In elderly patients admitted to the emergency department, the Clinical Frailty Scale, FRAIL Scale and NEWS-2 score are predictive of in-hospital mortality (30-day) and hospitalization. In predicting 30-day mortality, the Clinical Frailty Scale score is more successful than the FRAIL and NEWS-2 scores