Diabetes mellituslu hastaların depresyon ve anksiyete düzeylerinin belirlenmesi
Determination of depression and anxiety levels of patients with diabetes mellitus
  1. Tez No: 454016
  2. Yazar: NİLAY KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET KESKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Çalışmamızda diabetes mellitus'lu (DM) hastalarda depresyon ve anksiyete varlığının tespiti, sosyodemografik bulgular ve hastalığın kendisiyle ilişkilerinin incelenmesi amaçlandı. Materyal ve Metot: Çalışmamız Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi 01/10/2016-20/11/2016 tarihleri arasında Aile Hekimliği polikliniğine başvuran 150 diyabetli hastada kesitsel olarak yapıldı. Diyabetli hastaların sosyodemografik verilerinin, tedavi alma süresi ve şeklinin, ek hastalık varlığının, diyabete bağlı komplikasyon varlığının ve diyabet nedeniyle hastaneye yatışın depresyon ve anksiyete düzeyleri ile olan ilişkisi değerlendirildi. Depresyon düzeyi beck depresyon ölçeği, anksiyete düzeyi beck anksiyete ölçeği ile değerlendirildi. Çalışmaya 18 yaş üstü, diyabet tanısı almış ve en az 6 aydır medikal tedavi almakta olan, eğitim düzeyi en az ilkokul, aktif psikiyatrik tedavi görmeyen ve katılmaya gönüllü hastalar dahil edilirken; 18 yaş altı ve yeterli eğitim düzeyinde olmayan, 6 aydan az süredir medikal tedavi almakta olan, aktif psikiyatrik rahatsızlığı olan ve çalışmaya katılmayı reddeden hastalar alınmadı. Verilerin analizinde; Kolmogorov Smirnov, Mann Whitney-U, Kruskal Wallis, Spearman Korelasyon ve Ki-kare testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
In our study, it was aimed to determine the presence of depression and anxiety in patients with diabetes mellitus (DM), to examine sociodemographic findings and their relation with the disease itself. Our study was performed cross-sectionally between 01/10/2016 - 20/11/2016 in 150 diabetic patients who applied to Ankara Atatürk Training and Research Hospital Family Medicine polyclinic. In diabetic patients,the relationship between depression/anxiety level and sociodemographic data, the type and duration of treatment, the presence of additional disease, the presence of diabetic complications, the association with hospitalization were investigated. Depression level was assessed by beck depression scale and anxiety level by beck anxiety scale. While patients who were diagnosed with diabetes mellitus between 18 years over of age and receiving medical treatment for at least 6 months, graduated at least primary school, did not receive active psychiatric treatment, and volunteered to participate included in the study; patients under 18 years of age and who were not in adequate education, who were receiving medical treatment for less than 6 months, who were active psychiatric patients and refusing to participate were not included in the study. In the analysis of the data; Kolmogorov Smirnov, Mann Whitney-U, Kruskal Wallis, Spearman Correlation and Chi-square test were used.