Sağlıklı erişkinlerde D vitamini seviyesi ile trombosit parametreleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between vitamin level and thrombocyte parameters in healthy adults
- Tez No: 454017
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET KESKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
GİRİŞ: Son yıllarda D vitamininin fonksiyonları ve trombosit parametreleri oldukça popüler hale gelmiştir. D vitamini seviyelerinin trombosit parametrelerine etkisi tartışmalı bir konudur. D vitamini seviyeleri ile Ortalama Trombosit Hacmi (MPV), Trombosit Dağılım Genişliği (PDW), Trombosit Lenfosit oranı (NLO) ve Nötrofil Lenfosit Oranı (NLO) arasındaki ilişki hakkında yayınlanmış az sayıda çalışma mevcuttur. Bizim çalışmamızın amacı da D vitamini seviyelerinin trombosit parametreleri arasındaki ilişkiyi saptamaktır. YÖNTEM: Çalışmamız da hastanemiz aile hekimliği polikliniklerinde 01.01.2016-31.08.2016 tarihleri arasında halsizlik, yorgunluk gibi müphem şikayetlerle başvuran hastalarımızın bakılan D vitamini ve hemogram tetkikleri incelenmiş olup bireyler arasından 18-28 yaş arası bireyler çalışmaya dahil edilmiştir. Dahil edilen bireylerin medikal geçmişinde herhangi bir kronik hastalık, sürekli kullandığı ilaç ve hamilelik durumu yoktur. Kriterlere uyan 877 hasta tespit edilmiş olup ardından hastalar D vitamini seviyelerine göre 3 gruba ayrılmıştır. Hastaların 5 tanesinin D vitamini seviyesi 150 ng/ml'nin üstünde saptanmış olup çalışmadan çıkarılmıştır. Hastaların D vitamini grupları ise 30-150 ng/ml, 20-30ng/ml ve 20 ng/ml'nin altı şeklinde ayrılmıştır. İlk grupta 114 kişi, ikinci grupta 111 kişi ve üçüncü grup 647 kişi olarak belirlenmiştir. Ancak istatistiksel olarak 3. grup diğer gruplara göre çok kişi içerdiği için 3. gruptan rastgele 111 kişi çalışmaya seçilmiştir. Verilerin analizi için SPSS 20.0 paket programı kullanılmıştır. BULGULAR: D vitamini grupları, MPV, PDW, TLO ve NLO açısından değerlendirildiğinde anlamlı bir farklılık saptanmadı (p=0,112, p=0,236, p=0,223 ve p=0,249). SONUÇ: Çalışmamızda D vitamini seviyesinin MPV, PDW, TLO ve NLO parametreleri üzerine etkisi saptanmamıştır. Fakat bu konu üzerine yapılmış çalışma sayısı oldukça azdır. Daha büyük gruplarla ve prospektif kohort çalışmalarının yapılması gerekmektedir. ANAHTAR KELİMELER: D vitamini, Trombosit parametreleri
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: In recent years, vitamin D functions and platelet parameters have become very popular. The effect of D vitamin levels on platelet parameters is controversial. There are few published studies on the relationship between vitamin D levels and mean platelet volume (MPV), platelet distribution width (PDW), platelet lymphocyte ratio (TLO) and neutrophil lymphocyte ratio (NLO). The purpose of our study was to determine the relationship between the platelet parameters of vitamin D levels. METHODS: We examined the vitamin D and blood count examinations of our patients who were admitted to our family medicine clinics with complaints such as fatigue between 01.01.2016 - 31.08.2016. The subjects between 18-28 years of age were included in the study. The medical history of the involved individuals does not include any chronic illness, drug or pregnancy. 877 patients were identified according to the criteria, and patients were divided into 3 groups according to their vitamin D levels. Five of the patients had vitamin D levels above 150 ng/mL and were separeted from study. Patients with D vitamine groups were divided into 30-150 ng/mL, 20-30 ng/mL and 20 ng/mL. 114 people in the first group, 111 people in the second group and 647 people in the third group. However, statistically, the third group was selected to study at random from the third group because it included many people than the other groups. For the analysis of the data, SPSS 20.0 package program was used. RESULTS: No statistically significant difference was found in terms of D vitamine groups, MPV, PDW, TLO and NLO (p = 0,112, p = 0,236, p = 0,223 and p = 0,249). CONCLUSION: The effect of vitamin D level on MPV, PDW, TLO and NLO parameters was not detected in our study. But the number of studies on this subject is very small. Larger groups and prospective cohort studies are needed. KEYWORDS: Vitamin D, Thrombocyte parameters