Fibromiyalji sendromlu kadın hastalarda hipermobilite ve yaşam kalitesi
Hypermobility and quality of life in female patients with fibromyalgia syndrome
  1. Tez No: 454019
  2. Yazar: ELİF ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGE ARDIÇOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Giriş ve Amaç: Fibromiyalji Sendromu(FMS), nedeni tam bilinmeyen, kronik yaygın ağrı, yorgunluk, uyku bozuklukları, kognitif disfonksiyon gibi birçok semptomla karakterize kompleks bir hastalıktır. Hipermobilite, eklemlerin artmış hareket açıklığı ile karakterizedir ve kronik ağrı etyolojisinde önemli rol oynar. Bu çalışma ile fibromiyalji sendromlu hastalarda ve sağlıklı kontrollerde hipermobilite sıklığını belirlemek, hipermobilitenin fibromiyaljili hastalarda yaşam kalitesine etkisini araştırmak amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Çalışma grubumuzu Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon polikliniğine başvuran, 18-60 yaş aralığında fibromiyalji tanısı alan 50 gönüllü kadın hasta ve 50 sağlıklı kadın kontrol oluşturdu. Fibromiyalji tanısı American Collage of Rheumatology (ACR) 1990 ve 2010 sınıflama kriterlerine göre konuldu. Hastalar hipermobilite için Beighton skoru; yaşam kalitesi için Fibromiyalji Etki Anketi (FEA) ile değerlendirildi. Bulgular: İki grup arasında yaş ve BMI (Body Mass Index) skorları arasında anlamlı fark yoktu. Hastaların %16'sında FMS'ye eşlik eden hipermobilite bulundu. Fibromiyalji grubunun FEA skorları kontrol grubuna göre anlamlı yüksek bulundu. Fibromiyalji ve kontrol gruplarında hipermobilite oranları arasında anlamlı fark yoktu. FEA skoru hassas nokta sayısı, semptom şiddeti skalası ve VAS (Vizüel Analog Skala) istirahat ile pozitif koreleydi. Tüm grupta Beighton skoru yaş ile negatif koreleydi. Fibromiyalji hastalarında hipermobilite olan ve olmayan hastaların yaşam kalitesi skorları arasında anlamlı fark yoktu. Sonuç: Fibromiyaljili hastalar ile sağlıklı kontroller arasında hipermobilite oranları benzerdi. Hipermobilite ile fibromiyalji arasında bir ilişki saptanmamış olup, fibromiyalji hastalarında hipermobilitenin yaşam kalitesine anlamlı bir etkisi bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objectives: Fibromyalgia syndrome is a complex disease with an unknown etiology, that is characterized by many symptoms such as chronic pain, fatigue, sleep disturbances, cognitive dysfunction. Hypermobility is characterized by increased range of motion of the joints and plays an important role in chronic pain etiology. This study aimed to determine the frequency of hypermobility in patients with fibromyalgia syndrome and healthy control group and to investigate the effect of hypermobility on the quality of life in fibromyalgia patients. Materials And Methods: Our research group consisted of fifty female patients with fibromyalgia syndrome and fifty healthy female control subjects, between ages 18-60. Subjects were picked from voluntary patients applied to the Ankara Ataturk Training and Research Hospital Physical Medicine and Rehabilitation outpatient clinic.The diagnosis of fibromyalgia was made according to the American Collage of Rheumatology (ACR) classification criteria of 1990 and 2010. Beighton hypermobility scoring and Fibromyalgia Impact Questionnaire for quality of life (FIQ) were used to evaluate hypermobility and quality of life of the subjects respectively. Results: Age and BMI (Body Mass Index) scores were not significantly different between the two groups. 16% of the FMS patients had coexisting hypermobility. The FIQ scores of the fibromyalgia group were significantly higher than the control group. There was no significant difference in hypermobility rates between fibromyalgia and control groups. The FIQ score was positively correlated with the number of tender points, symptom severity scale, and VAS (Visual Analogue Scale) resting. In all groups, Beighton score was negatively correlated with age. There was no significant difference between the quality of life scores of fibromyalgia patients with hypermobility and fibromyalgia patients without hypermobility Conclusions: Hypermobility rates were similar between fibromyalgia patients and healthy controls. There was no relationship between hypermobility and fibromyalgia, and there was no significant effect of hypermobility on quality of life in patients with fibromyalgia.