Fibromiyalji sendromlu kadın hastalarda sarkopeni değerlendirmesi
Evaluation of sarcopenia in female patients with fibromyalgia syndrome
- Tez No: 889272
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE UĞURLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Fibromiyalji Sendromu (FMS) tanılı kadın hastalarda total ve bölgesel kas kütle ölçümleri ile tanı algoritmaları doğrultusunda sarkopeninin değerlendirilmesi amaçlandı. Yöntem: Çalışmaya Amerikan Romatoloji Derneği (ACR) 2016 kriterlerine göre FMS tanısı alan 60 kadın hasta ve 30 sağlıklı kadın dahil edildi. Sosyodemografik özellikler ve antropometrik ölçümler not edilerek Yaygın Ağrı Skalası (YAS), Semptom Şiddet Skalası (SŞS), Görsel Analog Skala (GAS), Yorgunluk Şiddet Ölçeği (YŞÖ), Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ), Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi (UFAA), Fibromiyalji Etki Anketi (FEA) ile katılımcılar değerlendirildi. El kavrama kuvveti değerlendirmesi, sandalyeden kalkma testi, biyoelektrik impedans analizi, ultrasonografi ile ön uyluk kas kalınlığının ölçümü, yürüme hızı değerlendirmesi, zamanlı kalk ve yürü testi yapılarak sarkopeni parametreleri kaydedildi. Tüm katılımcılar European Working Group on Sarcopenia in Older People 2 (EWGSOP2) ve International Society of Physical and Rehabilitation Medicine Special Interest Group on Sarcopenia (ISarcoPRM) tanı algoritmaları doğrultusunda sarkopeni açısından değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to evaluate sarcopenia in female patients with Fibromyalgia Syndrome (FMS) according to diagnostic algorithms with total and regional muscle mass measurements. Method: The study included 60 female patients diagnosed with FMS according to the American College of Rheumatology 2016 criteria and 30 healthy women. Sociodemographic characteristics and anthropometric measurements were noted and participants were evaluated using the Widespread Pain Index, Symptom Severity Scale, Visual Analog Scale, Fatigue Severity Scale, Beck Depression Inventory, International Physical Activity Questionnaire, Fibromyalgia Impact Questionnaire. Hand grip strength assessment, chair stand test, bioelectrical impedance analysis, measurement of anterior thigh muscle thickness by ultrasonography, gait speed assessment, timed up and go test were performed and sarcopenia parameters were recorded. All participants were evaluated for sarcopenia according to the EWGSOP2 and ISarcoPRM diagnostic algorithms. Results: Hand grip strength and walking speed values of the patient group were lower than those of the control group, and the chair stand test value was higher than that of the control group.