Onikomikoz tedavisinde 1,064NM ND:Yag lazer tedavisinin etkinliği
Evaluation of 1,064NM ND:Yag laser treatment effectiveness in onychomycosis
- Tez No: 529072
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİLGE FETTAHLIOĞLU KARAMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: Onikomikoz, tırnağın ve tırnak yatağının mantar hastalığıdır. Tedavide topikal antifungaller, oral antifungaller ve cerrahi veya kimyasal olarak tırnağın alınması gibi seçenekler bulunmaktadır. Oral tedaviler ile % 90 oranında mikolojik kür sağlanır. Ancak karaciğer fonksiyon testlerinde yükselme yapabilmeleri, ilaç etkileşimlerine açık olmaları kullanımlarını sınırlandırır. Son yıllarda, onikomikoz tedavisinde lazer ve fotodinamik tedaviler etkinliklerinin yanında ciddi bir yan etkileri olmaması nedeniyle günden güne yaygınlaşmaktadır. Bu çalışmada 1,064 nm Nd:YAG lazerlerin onikomikoz üzerine etkinliğinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya, dermatoloji polikliniğe başvuran, potasyum hidroksid (KOH) yayma ile onikomikoz tanısı almış, çalışmaya dahil olmayı kabul eden, 18-80 yaş arası 30 (otuz) adet onikomikoz hastası alınmıştır. Hasta tırnaklara, bir hafta arayla toplam 7 kez lazer uygulanmıştır. Tedavi öncesi ve sonrası etkinliği değerlendirmek amacıyla, dermatoskopik ve makroskopik fotoğraflar çekilip, onikomikoz şiddet indeksi hesaplanmıştır. Mikolojik kürü belirlemek amacıyla, tedavi bitiminden 1 hafta sonra kontrol KOH inceleme yapılmıştır. Hastaların lazer uygulaması sırasında hissettikleri ağrı şiddetini saptamak için vizuel ağrı skalası kullanılmıştır. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen hastaların 15'i (% 54) kadın, 13'ü (% 46) erkekti. Tırnakların % 73,5'inde onikomikoz şiddet indeksi skorlarında azalma olmadığı, % 26,5'inde ise azalma olduğu görüldü (p=0,012). Tedavi sonrası birinci haftada bakılan direk mikroskopide, 54 tırnağın 37'sinde (% 68,5) KOH incelemesi pozitif, 17'sinde (% 31,4) negatif idi. Mikolojik kür oranı % 31,4 olarak hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Objective: Onychomycosis is a fungal infection of the nail plate or nail bed. Topical and oral antifungals, surgical or chemical excisions are the treatment options. 90% mycological cure is provided with oral treatments. However, their ability to rise liver function tests and susceptiblity to drug interactions limits their use. In recent years, laser and photodynamic treatments in onychomycosis treatment have become widespread day by day because of not having serious side effects besides their activities. In this study, it was aimed to evalate the effectiveness of 1,064 nm Nd: YAG lasers in onychomycosis. Material and Method: 30 (thirty) patients between 18-80 years of age, who were admitted to dermatology polyclinic, diagnosed with onychomycosis by potassium hydroxide (KOH) and agreed to participate were included in the study. A total of 7 laser sessions were applied to the patient's nails at one week intervals. In order to evaluate the pre- and post-treatment activities, dermatoscopic and macroscopic pictures were taken and the onychomycosis severity index was calculated. To determine the mycological cure, a control KOH study was performed 1 week after the end of treatment. The visual pain scale was used to detect the severity of pain the patients felt during laser application. Results: Of the patients included in the study, 15 (54%) were female and 13 (46%) were male. It was seen that 73.5% of the nails had no decrease in onychomycosis severity index scores and 26.5% of them had decreased (p=0.012). In the first week after treatment, KOH was positive in 37 nails (68.5%) and negative in 17 nails (31.4%) of the total 54 nails. Mycological cure rate was calculated as 31.4%.