Tekrarlayan kök kanal tedavilerinde kullanılan farklı yıkama solüsyonu aktivasyon tekniklerinin kök kanal dolgusu uzaklaştırma üzerine etkilerinin incelenmesi
Effectiveness of different ırrigation solution activation techniques on filling material removal following retreatment
  1. Tez No: 454036
  2. Yazar: BERNA TAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KÜRŞAT ER
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, tekrarlayan kök kanal tedavilerinde kök kanal dolgu materyalinin uzaklaştırılmasında; XP-endo Finisher, EndoActivator, pasif ultrasonik aktivasyon, Er,Cr:YSGG lazer aktive irrigasyon yıkama solüsyonu aktivasyon yöntemlerinin etkinliğini değerlendirmektir. Yöntem: Bu çalışmada 75 adet tek köklü ve düz kanallı alt çene küçük azı dişleri Resiproc 40 (#40.06) ile prepare edildikten sonra güta-perka ve AH Plus kanal patı ile devamlı ısıyla kompaksiyon tekniği ile dolduruldu. Dişler 37ºC ve %100 nemde 1 hafta bekletildikten sonra güta-perka ve kanal patı ProTaper Universal Retreatment ve ProTaper Next (X2-X5) ile uzaklaştırıldı. Dişler rastgele 5 deneysel (n = 15) gruba ayrıldı ve aktivasyon yöntemleri uygulandı: grup 1 geleneksel iğne irrigasyon grubu, grup 2 EndoActivator, grup 3 pasif ultrasonik aktivasyon, grup 4 XP-endo Finisher, grup 5 Er,Cr:YSGG lazer aktive irrigasyon. Geleneksel iğne irrigasyon grubu kontrol grubu olarak kullanıldı. Dişler ikiye ayrıldı ve steromikroskop altında görüntüler alındı. Ayrıca, her gruptan 3 örnekten taramalı elektron mikroskobu görüntüsü alındı. Kanal dolgu alanları Image J programı kullanılarak hesaplandı. Elde edilen veriler Oneway ANOVA, Tukey, Wilcoxon ve Friedman testleri kullanılarak değerlendirildi. Bulgular: Kök kanallarının apikal bölgesi ve toplam kanal alanında dolgu materyalinin uzaklaştırılmasında XP-endo Finisher, EndoActivator, pasif ultrasonik aktivasyon grupları geleneksel iğne irrigasyon grubundan üstün bulundu (P < 0.05) ve geleneksel iğne irrigasyon grubu ile Er,Cr:YSGG lazer aktive irrigasyon grubu arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmadı (P > 0.05). Yine toplam kanal alanı değerlendirildiğinde pasif ultrasonik irrigasyon grubu ile Er,Cr:YSGG lazer aktive irrigasyon grubu arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulundu (P < 0.05). Tüm gruplarda kök kanallarının orta ve koronal bölgesinde geleneksel iğne irrigasyon grubu diğer gruplardan daha az dolgu maddesi uzaklaştırırken (P < 0.05); diğer gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmadı (P > 0.05). Sonuç: Tüm gruplarda kök kanallarında artık dolgu maddesi kalmıştır. Kanalların apikal bölgeleri, orta ve koronal bölgelerine göre daha fazla artık dolgu maddesi içermektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to assess the effectiveness of XP-endo Finisher, EndoActivator, Er, Cr: YSGG laser active irrigation, passive ultrasonic activation techniques in removing filling remnants from root canals after root canal retreatment procedures. Method: Seventy five single-rooted mandibular premolar teeth were instrumented with Resiproc 40 (# 40.06) instruments and obturated with gutta-percha and AH Plus sealer using the continuous wave of condensation technique. After storage at 37ºC and 100% humidity for 1 week, the specimens were retreated with the ProTaper Universal Retreatment and ProTaper Next (X2-X5) NiTi instruments for the removal of filling material. Then teeth were randomly divided into five groups (n꞊15), and the activation processes were applied: group 1 conventional needle irrigation, group 2 EndoActivator, group 3 passive ultrasonic activation, group 4 XP-endo Finisher and group 5 Er, Cr: YSGG laser active irrigation. Conventional needle irrigation was used as the control group. The teeth were sectioned and steromicroscopy images were taken. The images were analysed using Image J software regarding the area of residual root filling. In addition, a scanning electron microscope images were taken from 3 samples from each group. Oneway ANOVA, Tukey, Wilcoxon and Friedman tests were performed for statistical analysis. Results: The filling materials removal efficacy in the apical region and the total canal area the XP-endo Finisher, EndoActivator, passive ultrasonic activation groups were süperior to conventional needle irrigation group (P < 0.05) and there was no statistically significant difference between the conventional needle irrigation and Er, Cr: YSGG laser active irrigation groups (P > 0.05). There was a statistically significant difference between the Er, Cr: YSGG laser active irrigation group and passive ultrasonic activation groups in the total canal area (P 0.05). Conclusions: In all groups there is residual substance in the root canals. The apical regions of the channels contain more residual filler than the middle and coronal regions.