Endometriyum kanserinde vücut kitle indeksinin prognostik faktörler ve sağkalım ile ilişkisi
The relationship between body mass index and prognostic factors and survival in endometrial cancer
  1. Tez No: 536293
  2. Yazar: EMEL MERVE YENİHAYAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UMUT KEFELİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Endometriyum kanseri tanısı almış hastalarda vücut kitle indeksinin (VKİ) prognostik faktörler ve sağkalıma etkisinin araştırılmasıdır. Gereç ve yöntem: Bu çalışma tek merkezli retrospektif klinik çalışmadır. Endometriyum kanseri tanısı almış 247 hasta değerlendirilmiştir. Hastaların VKİ'si, tanı yaşı, menapoz durumları, tümör çapı, tümörün histopatolojik tipi, gradı, evresi, myometriyal invazyon, servikal invazyon, lenf nodu tutulumu, RT durumu, RT tipi, aldığı KT rejimleri, nüks ve metastaz durumları, hastalıksız sağkalım ve genel sağkalımları belirlendi. VKİ'nin prognostik faktörlerle ilişkisi ki-kare testi, sağkalım analizi ise Kaplan-meier ve cox analizi kullanılarak değerlendirilmiştir. Bulgular: Hastaların VKİ'i
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of the study is to investigate the effect of body mass index on prognostic factors and survival in patients with endometrial cancer. Introduction and Method: This is a single center retrospective clinical study. A total of 247 patients with endometrial cancer were evaluated. The BMI, age of diagnosis, menopausal status, tumor size, histopathological type of tumor, tumor grade, myometrial invasion, cervical invasion, lymph node involvement, RT status, RT type, KT regimens, recurrence and metastasis status, disease-free survival and overall-survival ratios of the patients were determined. The relationship between BMI and prognostic factors is evaluated with chi-square test and survival analysis is evaluated using Kaplan-meier and cox analysis. Results: The BMI of the patients were categorized into 3 groups as