Böbrek tümörlerinin tedavisinde açık, laparoskopik ve robot yardımlı parsiyel nefrektomi yapılan hastalarda ameliyat öncesi ve sonrasında ipsilateral ve kontralateral ölçülen böbrek hacmindeki değişikliğin postoperatif böbrek fonksiyonundaki değişim ile ilişkisinin araştırılması
Investigation of the relationship between preoperative and postoperative ipsilateral and contralateral changes in kidney volumes and postoperative renal function changes in patients undergoing open, laparoscopic and robot-assisted partial nephrectomy in the treatment of kidney tumors
- Tez No: 712123
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EYÜP VELİ KÜÇÜK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
AMAÇ: Parsiyel nefrektomi yapılan hastalarda, ameliyat sonrasında böbrek volümlerindeki değişiklik ile uygulanan cerrahi teknik arasında ilişkiyi ve parankimal hacimdeki değişikliklerin postoperatif dönemde böbrek fonksiyonunu öngörmedeki yerini araştırmak. GEREÇ VE YÖNTEM: Böbrek tümörü nedeniyle Ocak 2009 ve Aralık 2020 tarihleri arasında parsiyel nefrektomi (PN) yapılan hastalar retrospektif olarak tarandı. Dışlama kriterlerinin ardından açık parsiyel nefrektomi (APN) yapılan 87, laparoskopik parsiyel nefrektomi (LPN) yapılan 85 ve robotik parsiyel nefrektomi (RPN) yapılan 89 olmak üzere toplam 261 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Hastaların preoperatif ve postoperatif dönemde tahmini glomerular filtrasyon hızı (GFR) değerleri (preoperatif bazal değer, postoperatif 1.gün, 3.ay, 6.ay, 12.ay) ve GFR değişim yüzdeleri (postoperatif 6. ve 12 ay) kaydedildi. Tümör kompleksitesini değerlendirmek üzere RENAL skor ve PADUA skor kullanıldı. Preoperatif ve postoperatif 6. ay'da bilgisayarlı tomografi (BT) görüntüleri Vitrea® programı kullanılarak üç boyutlu (3D) segmentasyon yöntemi ile ipsilateral, kontralateral ve total renal parankimal volümler ölçüldü. APN, LPN ve RPN arasında peroperatif, onkolojik, fonksiyonel sonuçlar ve renal parankimal volümlerdeki değişiklikler karşılaştırıldı. İpsilateral ve kontralateral volümler arasındaki korelasyon araştırıldı. Postoperatif dönemde böbrek fonksiyonunu öngörmede etkili olabilecek faktörler ve renal parankimal volümler araştırıldı.
Özet (Çeviri)
Purpose: To investigate the relationship between the changes in renal volumes and the surgical technique applied and the role of changes in parenchymal volume in predicting renal function in the postoperative period in patients who underwent partial nephrectomy. Materials and Methods: Patients who underwent partial nephrectomy (PN) for kidney tumor between January 2009 and December 2020 were retrospectively screened. Following exclusion criteria, a total of 261 patients were included in the study, 87 of whom underwent open partial nephrectomy (OPN), 85 underwent laparoscopic partial nephrectomy (LPN), and 89 underwent robotic partial nephrectomy (RPN). Estimated glomerular filtration rate (GFR) values (preoperative basal value, postoperative 1st day, 3rd month, 6th month, 12th month) and GFR change percentages (6th and 12th months postoperatively) of the patients were recorded in the preoperative and postoperative periods. RENAL score and PADUA score were used to assess tumor complexity. Ipsilateral, contralateral and total renal parenchymal volumes were measured with the three-dimensional (3D) segmentation method using the computerized tomography (CT) images of the Vitrea® program at the preoperative and postoperative 6th month. Peroperative, oncological, functional outcomes and changes in renal parenchymal volumes were compared between OPN, LPN and RPN. Correlation between ipsilateral and contralateral volumes was investigated. Factors that may be effective in predicting renal function in the postoperative period and renal parenchymal volumes were investigated.