Çorum kargı yöresi su ve mera bitki örneklerinde mevsimsel flor düzeyleri
Seasonal fluor levels in water and pasture plant samples of kargi province of Çorum
- Tez No: 454090
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ERTEKİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Veteriner Hekimliği, Biochemistry, Veterinary Medicine
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veteriner Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Bu çalışma Çorum Kargı yöresi su ve mera örneklerinde mevsimsel flor düzeylerini belirlemek amacıyla planlandı. Materyal ve Metot: Örnekleri toplamayı tasarladığımız alan 1. bölge ve 2. bölge olmak üzere ikiye ayrıldı. Her bir bölge kendi içinde ova ve yayla olarak ikiye ayrıldı. Ova ve yayladan örnekleme yapılacak yerler olarak yedi alan belirlendi. İlkbahar, yaz, sonbahar ve kış mevsimlerinde ova ve yayladan 10 ml lik polietilen tüplere her mevsim için 28 su ve 28 bitki örneği olmak üzere toplamda 56 örnek alındı. Tüm mevsimler toplamında 112 su ve 112 bitki örneği alındı. Sular flor analizleri yapılıncaya kadar buzdolabında +4 0C de saklandı. Mera bitki örnekleri kurutulduktan sonra öğütüldü, analizleri yapılıncaya kadar kuru ortamda oda sıcaklığında saklandı. Bulgular: 1. bölge ilkbahar 2. bölge ilkbahar, 1. bölge yaz 2. bölge yaz, 1. bölge sonbahar 2. bölge sonbahar mevsimleri arasında ova su örneklerinde hesaplanan flor miktarlarında gözlenen değişimlerde istatistik açıdan bir önem gözlenmedi.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was planned to determine the seasonal fluoride levels in Çorum Kargı region water and pasture specimens. Material and Method: The area we have designed for collection of samples is divided into the first region and the second region. Each region was divided into two as plains and highlands. Seven areas were identified in the plains and highland areas separately for sampling. In Spring, Summer, Autumn and Winter seasons, 56 samples were collected in total, including 28 water samples and 28 plants samples for each season with 10 ml polyethylene tubes from the plains and highlands areas. For all seasons 112 water and 112 plant samples were taken. The water was stored in the refrigerator at +4 ° C until the fluorine analysis was carried out. Pasture plant samples were dried and then ground, stored at room temperature in dry conditions until analysis. Results: The changes observed in the fluoride amounts calculated in plain water samples between 1st region spring, 2nd region spring, 1st region summer, 2nd region summer, 1st region autumn, 2nd region autumn, statistically were not important.