Farklı meslek gruplarındaki bireylerin fiziksel aktivite ve yaşam doyum düzeyleri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between physical activities and life satiation levels of individuals in different job groups
- Tez No: 454094
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET TÜRKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı farklı meslek gruplarındaki bireylerin yaşam doyumu ve fiziksel aktiviteye katılımını incelenmektir. Materyal ve Metot: Araştırmaya 100 doktor, 99 öğretmen, 100 memur olmak üzere toplam 299 kişi katılmıştır. Çalışmada Baecke fiziksel aktivite katılım anketi ve yaşam doyum ölçeği kullanılmıştır. Fiziksel aktivite anketi iş, spor ve serbest zaman olmak üzere üç alt boyuttan oluşmaktadır. Bulgular: Çalışmaya katılan öğretmenlerin 52'si erkek, 48'i kadındır. Öğretmenlerin 50'si erkek 49'u kadındır. Memurların 51'i erkek 49'u kadındır. Yaşam doyum puanları incelendiğinde meslekler arasında fark yoktur (p>0,05). Fiziksel aktivite katılım iş alt boyutumda, doktorlar, öğretmenler ve memurlar arasında fark vardır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to examine the life satiation and the participation to physical activity of the individuals in different job groups. Material and Method: 100 doctors, 99 teachers, 100 government officers attended to the research. Beacke Physical Activity Participation Questionnaire and Life Satiation Scale were used in the study. Results: 52 of the doctors involved in the study are men and 48 are women. 50 teachers are men and 49 are women. 51 of the officers are men and 49 are women. When their life satiation marks are examined, there is no difference between the jobs (p>0.05).