Üniversitede çalışan akademik personelin fiziksel aktivite düzeyleri ile yaşam kaliteleri arasındaki ilişki
The relationship between physical activity levels and life quality of academic staff working at university
- Tez No: 663688
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇETİN YAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
İnsanlarda fiziksel aktivite düzeyinin düşmesi genel sağlık düzeyinin bozulmasının yanında insanların yaşam kalitelerinin de azalmasına neden olmaktadır. Buna karşılık fiziksel aktiviteye katılım insanların yaşam kalitelerini olumlu yönde etkilemektedir. Literatürde yer alan araştırmalarda genellikle üniversite öğrencilerinin ve farklı meslek gruplarında çalışan bireylerin fiziksel aktivite düzeylerinin ve yaşam kalitelerinin ele alındığı, akademik personel üzerinde bu konuda yapılan çalışmaların yetersiz olduğu görülmektedir. Bu nedenle bu araştırmada üniversitede çalışan akademik personelin fiziksel aktivite düzeyleri ile yaşam kaliteleri arasındaki ilişkinin incelenme amaçlanmıştır. Bunun yanı sıra araştırmada, katılımcıların sosyo demografik özelliklerine göre fiziksel aktivite ve yaşam kalitesi düzeyleri de tespit edilmiştir. Araştırmanın evrenini Sakarya Üniversitesin bünyesinde çalışan akademik personel oluştururken, örneklemini ise bu evren içerisinden kolayda örnekleme yöntemiyle belirlenen 99'u kadın, 35'i erkek toplam 134 akademik personel oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama araçları olarak“Kişisel Bilgi Formu”Craig ve diğ. (2003) tarafından geliştirilen Türkçe geçerlilik ve güvenirlik çalışmaları Öztürk (2005) tarafından yapılan“Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi -Kısa Form (IPAQ)”, Ware ve Sherbourne (1992) tarafından geliştirilen Türkçe geçerlilik ve güvenirlik çalışmaları Koçyiğit ve diğerleri (1999) tarafından yapılan“SF36 Yaşam Kalitesi Ölçeği”kullanılmıştır. Toplanan verilerin analizine karar vermeden öncelikle verilerin normal dağılıma uygunluğu analiz edilmiştir. Yapılan istatistiksel analizin ardından verilerin normal dağılıma uygun olmadığı tespit edilmiştir. Bu nedenle verilerin çözümlemesinde Mann Whitney U, Kruskal Wallis H ve Sepaarman korelasyon analizleri kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre katılımcıların fiziksel aktivite düzelerinde cinsiyet, düzenli beslenme, sigara kullama, kronik hastalığa sahip olma ve egzersiz yapma durumlarına göre anlamlı farklılıklar tespit edilirken (p.05).
Özet (Çeviri)
Studies in the literature generally examine the physical activity levels and quality of life of university students and individuals working in different occupational groups, it is seen that the studies on this subject on academic staff are insufficient. Therefore, this study aimed to examine the relationship between the physical activity levels and academic staff's life quality at the university. The research universe is composed of academic staff working in Sakarya University, while the sample is made up of 134 academic staff, 99 females and 35 males, determined by the easy sampling method. As data collection tools in the study,“Personal Information Form”,“International Physical Activity Questionnaire-Short Form (IPAQ)”developed by Criag and others (2003), the Turkish validity and reliability studies made by Öztürk (2005),“SF36 Quality of Life Scale”developed by Ware and Sherbourne (1992), the Turkish validity and reliability studies made by Koçyiğit and others (1999) were used. After the statistical analysis, it was determined that the data were not suitable for normal distribution. For this reason, Mann Whitney U, Kruskal Wallis H, and Sepaarman correlation analyzes were used to analyze the data. According to the research findings, significant differences were determined in the physical activity levels of the participants according to gender, regular diet, smoking, having chronic disease and exercising (p .05).