Farklı yaş gruplarındaki post COVİD-19 tanılı bireylerin ağrı, dispne, yorgunluk, depresyon, uyku kalitesi, yaşam kalitesi ve fiziksel aktivite düzeyi değerlendirilmesi
Evaluation of pain, dyspnea, fatigue, depression, quality of slepp, quality of life and physical activiyt level of post COVID-19 diagnosis individuals in different age groups
  1. Tez No: 776969
  2. Yazar: MELEK SERT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEÇİL ÖZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
COVID-19 bulaşıcı bir solunum yolu hastalığıdır. Bu çalışmanın amacı; COVID-19 ile enfekte olan ve olmayan kişilerin ağrı, dispne, yorgunluk, depresyon, uyku kalitesi, yaşam kalitesi, fiziksel aktivite düzeyi ve COVID-19 korku düzeyi yönünden yaş gruplarına göre karşılaştırılmasıdır. Çalışmaya 18-65; 66-79; 80-99 yaş gruplarında enfekte olan ve olmayan her grup için n=30 kişi olmak üzere toplam 180 kişi dahil edildi. Görsel Analog Skalası (VAS), Modifiye Borg Skalası, Yorgunluk Şiddet Ölçeği, Beck Depresyon Ölçeği, Pittsburg Uyku Kalitesi İndeksi, Yaşam Kalitesi Anketi SF-36 (Kısa Form 36), Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi, COVID-19 Korkusu Ölçeği değerlendirme amacıyla kullanılmıştır. Çalışmadaki 18-65 yaş grubunda enfekte olanların olmayanlara göre daha yüksek ağrı, dispne, yorgunluk, daha düşük uyku kalitesi düzeyine sahip olduğu belirlenmiştir (p0.05). 66-79 yaş grubunda enfekte olan, olmayanlara göre daha yüksek ağrı, dispne, yorgunluk, fiziksel aktivite ve COVID-19 korku, daha düşük uyku kalitesi düzeyine sahip olduğu belirlenmiştir (p0.05). 80-99 yaş grubunda enfekte olanların olmayanlara daha yüksek ağrı, yorgunluk ve fiziksel aktivite düzeyine sahip olduğu belirlenmiştir (p0.05). Yaşam kalitesi enfekte olma durumuna ve yaşa göre anlamlı farklılık göstermektedir. Sonuç; COVID-19 kişileri depresyon dışında değerlendirilen tüm parametlerde anlamlı düzeyde etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
COVID-19 is a contagious respiratory disease. The aim of this study is that the evaluation of people infected and not infected with COVID-19 in terms of pain, dyspnea, fatigue, depression, sleep quality, quality of life, physical activity level and COVID-19 fear level by comparing them according to age groups. 18-65 to study; 66-79; A total of 180 people were included in the 80-99 age groups, n=30 for each infected and non-infected group. Visual Analog Scale (VAS), Modified Borg Scale, Fatigue Severity Scale, Beck Depression Scale, Pittsburg Sleep Quality Index, Quality of Life Questionnaire SF-36 (Short Form 36), International Physical Activity Questionnaire, COVID-19 Fear Scale were used for evaluation. It was determined that those who were infected in the 18-65 age group in the study had higher levels of pain, dyspnea, fatigue, and lower sleep quality than those who were not (p0.05). It was determined that those who were infected in the 66-79 age group had higher levels of pain, dyspnea, fatigue, physical activity and COVID-19 fear and lower sleep quality than those who were not (p0.05). It was determined that those who were infected in the 80-99 age group had higher levels of pain, fatigue and physical activity than those who were not (p0.05). Quality of life differs significantly according to infection status and age. As a result, COVID-19 affects people significantly in all parameters except depression.