Sağlık kurumlarında dış kaynak kullanımının çalışanlar tarafından değerlendirilmesi
Evaluation of outsourcing in health instutions by employees
- Tez No: 454106
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF DİKMETAŞ YARDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
Amaç: Dış kaynaklardan yararlanan sağlık kurumu çalışanlarının, dış kaynak kullanımına ilişkin görüşleri ve dışarıdan alınan hizmetleri değerlendirmeleri amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Çalışmada anket yöntemi kullanılmıştır. Anket, literatür taranarak ve uzman kişilerin görüşü alınarak hazırlanmıştır. Anket, Samsun Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Hastanesi'nde uygulanmıştır. Herhangi bir örneklem alınmamıştır. Tüm evrene (n:304) ulaşılması hedeflenmiştir. Çalışmaya %81 (n:245) kişi katılmıştır. Ölçeğin geçerlilik ve güvenilirliği yapılmıştır. Veriler SPSS for Windows 21.0 programı ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: It is aimed for employees who benefit from outsourced services to evaluate theoutsourced services and their thoughts on outsources service use. Materials and Method: Survey method was used in this study. Survey is prepared by scanning the literature and taking opinion of experts. Survey is performed in Samsun Pulmonology and Thoracic Surgery Hospital. No kind of sample was taken. It is aimed to reach the whole universe (n:304). 81% (n:245) people participated in the study. Validity and reliability of the test is made. Data is evaluated with SPSS for Windows 20.0.