Hastane bilgi yönetim sistemleri işlevselliği üzerine nitel bir araştırma: Diş hastanesi örneği
A qualitative research on the functionality of hospital information management systems: The case of a dental hospital
  1. Tez No: 1015201
  2. Yazar: MİTHAT EGEMEN ÇOBAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UMUT BEYLİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu tez, Hastane Bilgi Yönetim Sistemlerinin (HBYS) işlevselliğini ve karar destek süreçlerine katkılarını incelemektedir. Sağlık hizmetlerinde dijital dönüşümün hız kazanmasıyla birlikte HBYS, klinik, idari ve finansal süreçlerin bütüncül yönetiminde kritik bir rol üstlenmektedir. Çalışmanın amacı, HBYS'nin entegrasyon, verimlilik, hasta güvenliği ve yönetimsel destek boyutlarını değerlendirmek ve uygulamada karşılaşılan sorunlar ile fırsatları ortaya koymaktır. Gereç ve Yöntem: Araştırma nitel yöntemle gerçekleştirilmiştir. Bu kapsamda, sistemin işleyişini ve etkilerini derinlemesine anlayabilmek amacıyla bir diş hastanesinde görev yapan 25 katılımcı ile yüz yüze görüşmeler yapılmıştır. Görüşmeler sonucunda elde edilen veriler NVivo programı kullanılarak tematik analiz yöntemiyle incelenmiş; HBYS'nin sağlık kurumundaki paydaşlar üzerindeki etkilerini ortaya koyan ana temalar belirlenmiştir. Bulgular: Elde edilen bulgular, HBYS'nin iş süreçlerini hızlandırdığını, veri doğruluğunu artırdığını ve sağlık çalışanları arasındaki iletişimi güçlendirdiğini göstermektedir. Ayrıca, sistemli veri yönetimi sayesinde hasta memnuniyeti ve güvenliğinde belirgin bir iyileşme olduğu tespit edilmiştir. Yönetim boyutunda ise HBYS'nin raporlama, kaynak planlama ve performans izleme konularında stratejik avantajlar sunduğu görülmüştür. Ancak, kullanıcıların sisteme uyum süreci, teknik altyapı eksiklikleri ve eğitim yetersizlikleri sistemin etkin kullanımını sınırlayan başlıca faktörler olarak belirlenmiştir. Sonuç: Sonuç olarak, HBYS sağlık kurumlarında süreçleri bütünleştiren ve hasta güvenliğini artıran önemli bir teknolojik araçtır. Ancak, sistemin potansiyelinden tam anlamıyla yararlanılabilmesi için teknik altyapının güçlendirilmesi, sürdürülebilir eğitim programlarının oluşturulması ve organizasyonel iyileştirmelerin yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: This thesis examines the functionality of Hospital Information Management Systems (HIMS) and their contributions to decision-support processes. With the rapid acceleration of digital transformation in healthcare services, HIMS has assumed a critical role in the integrated management of clinical, administrative, and financial processes. The aim of this study is to explore the dimensions of integration, efficiency, patient safety, and managerial support offered by HIMS, and to identify the challenges and opportunities observed in practice. Materials and Methods: The study employed a qualitative research design. In this context, in-depth interviews were conducted with 25 participants at a dental hospital to gain a comprehensive understanding of the system's functionality and impact. The data obtained from these interviews were analysed thematically using the NVivo software. The analysis aimed to identify key themes and patterns that reflect how HIMS influences various stakeholders in the healthcare environment. Findings: The results revealed that HIMS significantly accelerates workflow processes, enhances data accuracy, and strengthens communication among healthcare professionals. Furthermore, systematic data management has been found to contribute positively to patient satisfaction and safety. On the managerial level, the system provides strategic advantages in reporting, resource planning, and performance monitoring. However, the study also identified several limitations, including challenges with user adaptation, deficiencies in technical infrastructure, and inadequate training, which collectively limit the system's overall effectiveness. Conclusion: In conclusion, HIMS represents a vital technological tool that integrates healthcare processes and enhances patient safety within medical institutions. Despite its proven benefits, the system's full potential can only be realized through continuous technical improvements, sustainable training programs, and organizational enhancements aimed at strengthening both infrastructure and user competence.